Diagnostyka celiakii — od czego zacząć badania.
Diagnostykę celiakii najlepiej rozpocząć od testów genetycznych uzupełniając je o testy serologiczne i wreszcie w ostateczności zrobić biopsję jelita cienkiego.
Badania te uzupełniają się wzajemnie, jednak rozpoczynając diagnostykę od testów genetycznych — diagnozę można skrócić do jednego kroku. Dlaczego? Ujemny wynik badań genetycznych niemal w 100% wyklucza chorobę.
Spis treści:
- Celiakia — co to za choroba?
- Diagnostyka celiakii – od czego zacząć?
- Celiakia diagnostyka — jakie są objawy celiakii?
- Diagnoza celiakii — dlaczego warto wykonać badanie genetyczne na celiakie?
- Zamów badanie genetyczne na celiakie
Celiakia — co to za choroba?
Celiakia jest chorobą autoimmunologiczną o podłożu genetycznym, charakteryzującą się trwającą całe życie (od momentu aktywacji) nietolerancją glutenu. Oznacza to,że organizm „atakuje” własne tkanki. W tym przypadku są to kosmki jelitowe,biorące udział przede wszystkim w przyswajaniu składników dostarczanych do organizmu (z jedzeniem, lekami, suplementami). Gluten to frakcja białka zawartego w zbożach takich jak: pszenica, żyto, jęczmień oraz owies, który jest zanieczyszczony glutenem.
Na celiakię mogą zachorować jedynie osoby posiadające przynajmniej jeden z genów HLA: DQ2,2, DQ2,5, DQ8. Celiakia uznawana jest za chorobę wieku dziecięcego, co jednak nie jest prawdą – mogą na nią zachorować osoby w każdym wieku.
Przyczyny celiakii nie są dokładnie i jednoznaczne, na jej wystąpienie mają wpływ czynniki genetyczne, środowiskowe, infekcyjne, immunologiczne oraz metaboliczne. Jednym z głównych czynników odpowiedzialnych za wystąpienie choroby trzewnej są predyspozycje genetyczne. Celiakia często współwystępuje z innymi chorobami autoimmunologicznymi.
Diagnostyka celiakii – od czego zacząć?
Diagnostyka celiakii potrzebuje przynajmniej 2 kroków. Aby móc zdiagnozować chorobę, należy zatem wykonać przynajmniej 2 badania. Pierwszym jest test dna na celiakię: brak genów DQ2,2, DQ2,5, DQ8 oznacza, że diagnostykę celiakii możemy zakończyć już na pierwszym kroku, co daje nam oszczędność. Ponadto test dna jest badaniem, na którego wynik nie mają wpływu czynniki zewnętrzne takie jak stadium choroby, wiek czy dieta uboga w gluten. Jeśli analiza wykaże obecność choć jednego z genów, drugim krokiem jest wykonanie badań z krwi na przeciwciała. Z kompletem tych wyników należy udać się do lekarza w celu postawienia diagnozy.
Celiakia diagnostyka — jakie są objawy celiakii?
Wiele osób kojarzy celiakię przede wszystkim z problemami gastrycznymi (biegunki, bóle brzucha etc.). Tego rodzaju symptomy pojawiają się jednak u stosunkowo niskiej liczby chorych. W takim razie – jakie są objawy celiakii występujące najczęściej? Tak naprawdę mówi się, że każdy ma inną celiakię. Mogą wystąpić np. anemia, zmęczenie,poronienia, bóle głowy, niepłodność czy problemy skórne.
Kiedy powinieneś zdecydować się na badanie siebie lub Twojego dziecka?
Odczuwasz bóle brzucha.
Występują u Ciebie przewlekłe biegunki.
Miewasz częste zaparcia.
Odczuwasz ciągłe zmęczenie.
Nie możesz pozbyć się anemii.
Twoje dziecko nie rośnie prawidłowo.
Przewlekłe bóle głowy tłumaczysz migreną.
Ty lub Twoje dziecko ma niską wagę ciała.
W Twojej rodzinie pojawiła się celiakia.
Ty lub Twoje dziecko ma stwierdzoną chorobę Hashimoto.
Masz stwierdzoną cukrzycę typu I.
Twoje dziecko jest apatyczne i pozbawione chęci do życia.
Diagnoza celiakii — dlaczego warto wykonać badanie genetyczne na celiakie?
Diagnoza celiakii powinna zaczynać się od testu DNA na celiakie. Badania genetyczne dają większą pewność wyniku niż standardowe badania krwi i jako jedyne badania mogą całkowicie wykluczyć celiakię. Dodatkowo test DNA to jedyne badanie, które możesz wykonać gdy Ty lub Twoje dziecko już jesteście na diecie bezglutenowej. To wyjątkowo ważne, ponieważ nie musisz narażać ponownie siebie i dziecka na nieprzyjemne objawy celiakii, takie jak: ból brzucha, wzdęcia, wymioty…
Co zyskujesz rozpoczynając badania od testu genetycznego?
Oszczędzasz pieniądze ‑wykonaniem 1 testu możesz wykluczyć celiakię.
Unikasz biopsji — pozytywnym wynikiem testu i badań z krwi potwierdzasz celiakię.
Oszczędzasz czas — nie musisz czekać w kolejkach u lekarza.
Możesz stosować dietę bezglutenową — nie ma to wpływu na wynik badania.
Możesz uchronić się przed prowokacją glutenem.
Badanie jest bezpieczne i komfortowe — możesz je wykonać w domu.
Wykonanie badania jest niezwykle proste — możesz je zrobić w najbliższej przychodni TestDNA lub w domu.
Badania genetyczne w kierunku celiakii są rekomendowane przez Europejskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci (ESPGHAN). Za jej obecność odpowiadają geny z grupy HLA, a mianowicie HLA-DQ2 i HLA-DQ8.
Zamów badanie genetyczne na celiakie
Co zawiera nasze badanie na celiakię:
- Najszerszy zakres badania na celiakie (DQ2,2 DQ2,5 DQ8 w podjednostce α i β).
- Wynik badania już w 7 dni roboczych.
- Kurier w cenie badania dostarczy do Ciebie zestaw do samodzielnego pobrania i odbierze go po zamówieniu na stronie.
- Do wyniku badania otrzymasz pisemne zalecenia lekarskie oraz dietetyczne, a przy pozytywnym rezultacie – dodatkowo przykładowe menu bezglutenowe.
- Badanie jest bezbolesne, wykonywane z wymazu z policzka (taka próbka ma większą stabilność niż próbka krwi).
- Badanie objęte jest gwarancją próbki – każda próbka która trafi do badania jest objęta gwarancją co oznacza, że gdyby wymaz okazał się „niewystarczający” kolejny zestaw otrzymają Państwo bezpłatnie.
- W razie potrzeby masz możliwość zmówienia 30-minutowej konsultacji telefonicznej wyniku ze specjalistą z zakresu gastrologii czy dietetyki klinicznej.
- Badanie realizowane jest w certyfikowanym laboratorium genetycznym z 16-letnim doświadczeniem, w którym żaden wynik do tej pory nie został podważony.
.
Może zainteresuje Cię również:
Sprawdź jakie badania jeszcze możesz wykonać:
Testy serologiczne
Biopsja jelita cienkiego
Wprowadzenie na własną rękę diety bezglutenowej przed potwierdzeniem celiakii może utrudnić prawidłową diagnozę, a źle zbilansowana dieta z kolei doprowadzić do poważnych niedoborów żywieniowych. W czasie stosowania diety bezglutenowej u osób z celiakią zmniejsza się ilość przeciwciał we krwi, które świadczą o chorobie, co ma wpływ na prawidłowy wynik badań krwi i naraża na dyskomfort związany z koniecznością przeprowadzenia prowokacji glutenem lub co gorsze może wykluczyć celiakię u osoby na nią chorej. Zobacz na czym polega leczenie celiakii»
.
Zobacz też:
Powikłania nieleczonej celiakii
Częste pytania o celiakię
Życie z celiakią