Najczęściej zadawane pytania ‑celiakia i dieta bezglutenowa
Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania o celiakię i dietę bezglutenową. Jeśli nie znajdziesz tu wszystkich odpowiedzi skontaktuj się z nami — nasi konsultanci dostępni są pod telefonem 7 dni w tygodniu i chętnie odpowiedzą na Twoje pytania.
NIE. Wprowadzenie diety bezglutenowej przed wykonaniem badań i postawieniem ostatecznej diagnozy jest szkodliwe.
W czasie diety bezglutenowej spada poziom przeciwciał związanych z celiakią, co może być powodem błędnej diagnozy i wykluczenia celiakii. Jeżeli podejrzewasz, że chorujesz na celiakię powinieneś w pierwszej kolejności udać się do lekarza. Dopiero lekarz po postawieniu właściwej diagnozy może zalecić dietę bezglutenową.
NIE! Dieta bezglutenowa musi być ściśle przestrzegana do końca życia.
Wprowadzenie do organizmu chorego nawet niewielkich ilości glutenu może zatrzymać postęp leczenia i spowodować nawrót objawów takich jak pojawienie się przeciwciał we krwi i zanik kosmków jelitowych. Dodatkowo mogą pojawić się: bóle brzucha, wzdęcia, biegunki, zmiany skórne, niedokrwistość, osteoporoza, niepłodność, poronienia oraz zaburzenia odporności, neurologiczne i psychiczne. Ponadto długotrwałe nieprzestrzeganie diety bezglutenowej może doprowadzić do pojawienia się innych chorób takich jak cukrzyca typu I i zespół tarczycy oraz chorób nowotworowych. Zaprzestanie przestrzegania ścisłej diety bezglutenowej przez chorego jest zagrożeniem dla zdrowia i życia.
TAK. Celiakia jako choroba genetyczna jest dziedziczna.
Zaleca się wykonanie badań dzieci i innych najbliższych krewnych osób chorych na celiakię. Dzieci chorych mogą mieć również celiakie ale nie muszą. Celiakia występuje z częstością 10% u krewnych pierwszego stopnia.
NIE. Poziom glutenu określa się aktualnie metodą immunoenzymatyczną Elisa R5 Mendez, która jest metodą laboratoryjną i drogą, zdecydowanie nie domową.
Kiedyś stosowano płyn Lugola i nalewkę gwajkową. Nalewka gwajkowa pozwala wykryć obecność białka, jednak bez rozróżnienia czy jest to białko glutenowe czy bezglutenowe. Natomiast płyn Lugola wykrywa obecność skrobi bez względu na jej rodzaj, czyli wykryje nie tylko niebezpieczną dla chorego skrobię pszenną, ale i bezpieczną skrobię ziemniaczaną oraz kukurydzianą.
NIE. Osoba chora na celiakię nie powinna przyjmować żadnych ilości glutenu.
TAK. Dieta bezglutenowa jest skuteczna i wystarczająca w leczeniu celiakii.
Należy jednak pamiętać, by była urozmaicona, bogata w błonnik i zawierała niezbędne witaminy oraz mikro i makroelementy.
TAK. Osoba chora na celiakię może przyjmować alkohol pod warunkiem, że nie zawiera on glutenu.
Do alkoholi zawierających gluten i będących zabronionymi dla chorych należy piwo oraz whisky. Na rynku polskim pojawiło się jednak specjalnie oznakowane i przebadane piwo bezglutenowe. W przypadku wódki, bezpieczna dla chorych jest tylko wódka z ziemniaków.
.