Przechowywanie i transport próbek
Próbki nie wymagają szczególnych warunków przechowywania i transportu. Możesz przesłać je do nas pocztą w kopercie zwrotnej dołączonej do zestawu lub przynieść osobiście do naszego laboratorium. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje:
.
Jak przechowywać próbki?
Próbki należy chronić przed światłem ponieważ promieniowanie UV powoduje degradację DNA. Wyższa temperatura w warunkach większej wilgotności może spowodować rozwój mikroorganizmów. Próbki należy przechowywać więc w suchym i zacienionym miejscu, odpowiednio zabezpieczone w opakowaniu dołączonym do zestawu.
Czy transport wpływa na jakość próbek?
Wymazy dobrze zachowują właściwości DNA i zwykle nawet kilkudniowy transport nie wpływa na jakość próbek. Chociaż są to bardzo rzadkie przypadki, należy mieć na uwadze, że w warunkach wyższej temperatury i wilgotności (np. latem) przy dłuższym transporcie może zdarzyć się, że próbki zapleśnieją. Nie będą nadawały się wtedy do analizy. Gdy w laboratorium zostanie zauważona pleśń, zwrócimy się z prośbą o ponowne pobranie próbek. Dajemy gwarancję ponownego bezpłatnego pobrania wymazów!
Jak długo można przechowywać próbki?
Nie istnieje konkretny termin ważności próbek, jednak im mniej czasu upłynie od pobrania, tym lepiej. Zalecamy, aby próbki odesłać do laboratorium możliwie szybko — najlepiej w ciągu 2 dni.
.
W przypadku wątpliwości skontaktuj się z nami. Nasi konsultanci chętnie odpowiedzą na Twoje pytania!