Przepisy na bezglutenowe potrawy.

Depositphotos_47907489_original

Śni­ada­nia

Kasza jaglana z rodzynka­mi i owocami»
Płat­ki ryżowe z owocami»
Bezg­lutenowe pancakes» 

Obiady/dania główne

Kot­let z kurczaka»
Kotle­ty rybne»
Kur­czak z quinoa »
Zupa marchewkowo – kokosowa »
Zupa groszkowa »

Desery

Pącz­ki»
Kokosowe kulecz­ki »
Cias­to ze śli­wka­mi i bezą »

.


ŚNIADANIA

Bezglutenowe pancakes

Skład­ni­ki:

330 g mąki ryżowej
3 jajka
1 łyżecz­ka proszku do pieczenia
pół łyżecz­ki sody oczyszczonej
szczyp­ta soli
120 g gęstego jogur­tu naturalnego
350 ml mleka
30 g cukru trzcinowego
4 łyż­ki ole­ju kokosowego lub innego roślinnego

 Sposób przy­go­towa­nia  

Żółt­ka odd­zielamy do białek, a biał­ka ubi­jamy na szty­wną pianę. Żółt­ka mik­su­je­my z cukrem na jas­ną masę, doda­je­my jogurt i mleko i znów mik­su­je­my do momen­tu wymiesza­nia się wszys­t­kich skład­ników. Następ­nie doda­je­my mąkę, sól, proszek do pieczenia, sodę i olej.- utwor­zona masa powin­na być raczej gęs­ta. Do cias­ta doda­je­my najpierw 1 łyżkę piany z białek i delikat­nie miesza­my, by następ­nie dodać resztę piany i również delikat­nie wymieszać. Plac­ki smażymy na roz­grzanej patel­ni do naleśników z odrobiną ole­ju. Cias­to nakładamy łyżką, a następ­nie rozprowadza­my po całej patel­ni. Pankakes smażymy na śred­nim ogniu z obu stron do momen­tu pojaw­ienia się pęcherzyków na powierzch­ni. Do gotowych plack­ów może­my dodać dżem lub miód.

Źródło: durszlak.pl .


Kasza jaglana z rodzynkami i owocami

Skład­ni­ki:

pół szk­lan­ki kaszy jaglanej
szk­lan­ka mleka
pół pomarańczy
pół banana
garść rodzynek
miód

Sposób przy­go­towa­nia

Kaszę przesy­pać na sitko i prze­lać wrzącą wodą. Mleko z kaszą z kaszą poprowadz­ić do wrzenia i gotować na niewielkim ogniu, do momen­tu aż kasza wchłonie mleko. Tak ugo­towaną kaszę przełóż do naczy­nia, dodaj plas­ter­ki banana, kawał­ki pomarańczy, rodzyn­ki oraz odrobinę miodu.

Źródło: przepisybezglutenowe.pl .


Płatki ryżowe z owocami 

 Skład­ni­ki: 

szk­lan­ka płatków ryżowych
mleko roślinne
jabłko
 banan
sezam
siemię lni­ane (mielone)
sok z bzu, miód z mnisz­ka lekarskiego lub syrop klonowy
migdały, orzechy (opcjon­al­nie)

 Sposób przy­go­towa­nia

Płat­ki przesy­pu­je­my do gar­nusz­ka, zale­wamy mlekiem roślin­nym, doda­je­my sezam i miesza­my trzy­ma­jąc na małym ogniu. Dorzu­camy pokro­jone kawał­ki banana, jabł­ka oraz siemię lni­ane. Po wyłoże­niu do naczy­nia pole­wamy mio­dem lub syropem klonowym.

Źródło: durszlak.pl .


  OBIADY/ DANIA GŁÓWNE

Kotlet z kurczaka

Skład­ni­ki: 

1 pod­wój­na pierś z kurczaka
2 posiekane łyż­ki nat­ki pietruszki
dag startego żółtego sera
2 jajka
2 czu­bate łyż­ki mąki ziemniaczanej
2 łyż­ki majonezu
olej
sól
 pieprz

Sposób przy­go­towa­nia

Pierś z kur­cza­ka kroimy w kostkę i wrzu­camy do mis­ki, doda­je­my star­ty, żół­ty ser, 2 łyż­ki majonezu, 2 łyż­ki mąki ziem­ni­aczanej, doda­je­my 2 całe jaj­ka, posiekaną natkę pietrusz­ki, sól, pieprz i wszys­tko dokład­nie miesza­my. Farsz nakładamy na patel­nie łyżką for­mu­jąc kotle­ci­ki i smażymy na ole­ju do uzyska­nia zło­cis­tego koloru.

Źródło: www.kuchniabezglutenowa.pl .


Kotlety rybne

Skład­ni­ki:  

500 g file­ta z ryby ze skórą lub ok. 600 g tuszy
 500 g ziem­ni­aków (zważonych po obraniu)
mały pęczek posiekanej nat­ki pietruszki
2 łyżecz­ki soku z cytryny
1 jajko
mielone siemię lni­ane do obtoczenia
olej rzepakowy do smażenia
cytryna
sól
pieprz

Sposób przy­go­towa­nia:

Rybę umyj i osusz ręcznikiem papierowym, a następ­nie natrzyj oli­wą, solą, włóż do durs­zla­ka i przykryj folią alu­min­iową. Jeśli masz tuszę ryby, możesz pokroić ją na kil­ka mniejszych kawałków. W gar­nku zago­tuj wodę, a obrane ziem­ni­a­ki pokrój na 4 częś­ci i wrzuć do osolonego wrzątku. Na gar­nku z ziem­ni­aka­mi umieść durs­zlak z rybą i gotuj przez ok. 15–20 min­ut. Przełóż rybę na talerz i pozostaw do przestyg­nię­cia. Ziem­ni­a­ki ubij tłuczkiem lub prze­ciśnij przez praskę, a następ­nie zostaw do ostudzenia. Po ok. 30 min­u­tach obierz rybę ze skóry i bard­zo dokład­nie usuń ości. Rybę dodaj do ziem­ni­aków i dorzuć: posiekaną natkę pietrusz­ki, sól, pieprz, roztrzepane jajko oraz sok z cytryny, a następ­nie staran­nie wymieszaj. Ufor­muj kotle­ci­ki dłonią (ok. jed­na czu­ba­ta łyż­ka masy na jeden kotle­cik) i obtocz siemie­niem lni­anym. Odstaw na 1–2 godziny do lodów­ki, przykry­wa­jąc folią spoży­w­czą. Kotle­ty smaż na roz­grzanym ole­ju rzepakowym (ok. 4 min­u­ty z każdej strony). Przed podaniem skrop je sok­iem z cytryny. Kotle­ci­ki najlepiej smaku­ją z kiszoną kapustą lub kiszony­mi ogórkami.

Źródło: bezokruszka.pl


Kurczak z quinoa 

Skład­ni­ki:

200 g pier­si kurczaka
1 duża papryka
 1 duża cebula
 1 marchewka
2 pusz­ki kro­jonych pomidorów
200 g czer­wonej kaszy quinoa (komosa ryżowa)
zioła: bazylia, oregano, zioła prowansalskie
sól
pieprz

Sposób przy­go­towa­nia:

Kur­cza­ka pokroić na kawał­ki. Cebulę i paprykę pokroić w kostkę (niezbyt drob­no) Wrzu­cić paprykę i cebulę na tłuszcz i trzy­mać na patel­ni do zeszk­le­nia się cebu­li, a następ­nie dorzu­cić kur­cza­ka i usmażyć. Pokroić obraną marchewkę w bard­zo cienkie plas­try. Zawartość patel­ni przełożyć do gar­nka, dodać marchewkę, dwie pusz­ki kro­jonych pomi­dorów oraz przyprawy, zmieszać wszys­tkie skład­ni­ki. Od momen­tu zago­towa­nia odczekać ok. 10 min, po czym dorzuć quinoę. Gotować przez kole­jne 20 min­ut pod przykryciem, miesza­jąc od cza­su do cza­su. Quinoa nie zmięknie całkowicie, tak jak inne kasze, niem­niej jed­nak po 20 min­u­tach gotowa­nia na pewno będzie już dobra.

Źródło: przepisybezglutenowe.pl


Zupa marchewkowo – kokosowa

Skład­ni­ki:

0,5 kg marchewek (umy­tych i obranych)
400 ml wywaru warzy­wnego (może być mniej jeśli zupa ma być gęstsza)
mała pusz­ka mle­ka kokosowego (200 ml)

przyrawy — może być mieszan­ka garam masala, lub ‘libańską’, która zaw­iera: w cyna­mon, goździ­ki, czarny pieprz, sus­zony imbir, gał­ka muszkatałowa, korzen­nik lekars­ki  oraz sproszkowana kolendra
2 posiekane ząb­ki czosnku
kawałek świeżego imbiru drob­no startego (ok.  2/3 cm)
3  łyż­ki ole­ju do smażenia

Sposób przy­go­towa­nia:

W rond­lu na oli­wie lekko pods­mażyć czos­nek i imbir, a następ­nie dodać przyprawy (ok. 1 duża łyż­ka) i jeszcze chwilę pods­mażać. Do rond­la wrzu­cić marchew­ki pokro­jone na mniejsze kawał­ki, zalać wywarem i gotować do miękkoś­ci na wol­nym ogniu. Zdjąć z ognia, zmik­sować, włożyć ponown­ie do gar­nka, wlać mleko kokosowe, wymieszać i lekko pod­go­tować. Moż­na dodać świeżą kolen­drę lub pietruszkę.

Źródło: wielkiezarcie.com


Zupa groszkowa

Przepis na 2–3 porcje.

Skład­ni­ki:

1 opakowanie mrożonego zielonego groszku
1 l bulionu warzy­wnego (możesz dać mniej, aby zupa była gęstsza)
1 śred­nia cebula
1 ząbek czosnku
½ łyżecz­ki gał­ki muszkatołowej
1½ łyżecz­ki sus­zonej mię­ty lub list­ki ober­wane z 1 gałąz­ki świeżej mięty
1 łyż­ka ole­ju rzepakowego
sól
pieprz
oli­wa do skropienia
 pietruszka

Zupa najlepiej smaku­je z bezg­lutenowym tostem lub waflem ryżowym podanym z twarogiem.

Sposób przy­go­towa­nia:

W gar­nku roz­grzać łyżkę ole­ju i dodać pokro­joną cebulę. Następ­nie smażyć na małym ogniu ok. 10 min­ut, miesza­jąc od cza­su do cza­su. Cebu­la powin­na zmięknąć, ale nie zaru­mienić się. Dodać drob­no pokro­jony czos­nek, gałkę muszka­tołową i miętę oraz smażyć ok. 1 min­utę, bez prz­er­wy miesza­jąc. Wsy­pać mrożony groszek, wlać bulion, wymieszać i zago­tować. Należy gotować na śred­nim ogniu ok. 10–12 min­ut. Zdjąć z ognia, dodać soli,  pieprzu, a potem zmik­sować zupę blenderem. Zupa jest najs­maczniejsza po min­i­mum 2–3 godz­i­nach od ugo­towa­nia. Danie najlepiej podawać gorące, skro­pi­one oli­wą z oli­wek i posy­pane natką pietruszki.

Źródło: bezokruszka.pl


DESERY

Pączki

Skład­ni­ki:

0,5 kg uni­w­er­sal­nej mąki bezglutenowej
1 szk­lan­ka mleka
5 dag cukru
8 żółtek lub (1 całe jajo i 7 żółtek)
7 dag masła lub mar­garyny ( roz­to­pi­onej i ostudzonej)
5 dag świeżych lub 1 opakowanie sus­zonych drożdży instant (np. Oetkera)
3 łyż­ki spiry­tusu (lub 5–6 łyżek wódki)
sok i skór­ka otar­ta z cytryny lub duży cuki­er wanili­nowy (uwa­ga-trze­ba przeczy­tać czy nie zaw­iera mąki!) – dla aromatu
mar­mo­la­da na nadzie­nie wg uzna­nia (powidła śli­wkowe, kon­fi­tu­ra z róży, mar­mo­la­da z dodatkiem róży itp)
luki­er lub cuki­er pud­er do posypania
740 g smal­cu do smaże­nia lub 1 litr oleju

Sposób przy­go­towa­nia:

Robimy rozczyn z drożdży z łyżką cukru, 20 dag mąki i mle­ka, zostaw­iamy w ciepłym miejs­cu do wyrośnię­cia (aż na powierzch­ni pojaw­ią się bąbel­ki). Jeśli uży­wamy drożdży suchych wsy­pu­je­my je od razu do mąki. Ucier­amy jajo i żółt­ka z cukrem, doda­je­my mąkę, rozczyn, sok i skórkę z cytryny, resztę mle­ka, szczyp­tę soli i spiry­tus (pod­czas smaże­nia alko­hol wyparu­je). Wyra­bi­amy mik­serem przez 3–4 min­u­ty. Wle­wamy masło (lub mar­garynę) i jeszcze chwilę wyra­bi­amy. Z wyrośniętego cias­ta for­mu­je­my kul­ki wielkoś­ci piłeczek ping­pon­gowych, rozk­lepu­je­my lekko w dłoni, nakładamy małą łyżeczkę nadzienia, dokład­nie zlepi­amy, układamy na papierze do pieczenia pos­marowanym ole­jem (aby łat­wo dały się odkleić) i pozostaw­iamy w ciepłym miejs­cu do wyrośnię­cia. Czas rośnię­cia zależy od tem­per­atu­ry w pomieszcze­niu i waha się od 20 do 40 min­ut. Gdy pącz­ki pod­wo­ją swo­ją obję­tość, przys­tępu­je­my do smażenia.
W sze­rokim gar­nku roz­grze­wamy tłuszcz, przykrę­camy gaz i wkładamy pącz­ki w takiej iloś­ci, aby mogły swo­bod­nie pły­wać. Tłuszcz cały czas musi delikat­nie wrzeć. Gdy pącz­ki zru­mienią się z jed­nej strony, przewracamy je i czekamy aż dru­ga strona się zru­mieni. Przed zakończe­niem smaże­nia moż­na sprawdz­ić na jed­nym pączku, czy jest usmażony w środ­ku. Wyj­mu­je­my i układamy na papierze, aby odsączyć nad­mi­ar tłuszczu.
Usmażone pącz­ki moż­na również nadziewać po usmaże­niu, za pomocą szprycy do deko­racji tortów.
Pącz­ki moż­na polukrować i obsy­pać drob­no pokro­joną kandy­zowaną skórką z pomarańczy lub posy­pać cukrem pudrem.

Źródło: celiakia.pl


Kokosowe kuleczki

Skład­ni­ki:

1,5 szk­lan­ki mle­ka w proszku
1/2 szk­lan­ki wiórek kokosowych
1/2 szk­lan­ki masła
 1- 2 łyż­ki masła orzechowego
1/3 szk­lan­ki cukru pudru
 1 opakowanie cukru wanil­iowego (sprawdz­ić skład!)

Sposób przy­go­towa­nia:

Wiór­ki kokosowe pods­mażyć na połowie masła, do uzyska­nia złotego koloru. Ostudz­ić. Pods­mażone wiór­ki utrzeć mik­serem wraz z resztą masła, masłem orze­chowym i cukrem wanil­iowym. Powoli dodawać mleko w proszku do uzyska­nia miękkiej plas­ty­cznej masy. Lep­ić kulecz­ki wielkoś­ci orzecha włoskiego. Moż­na na koniec obtoczyć kulecz­ki w wiórkach kokosowych lub w mleku w proszku.

Źródło: www.celiakia.pl


Ciasto ze śliwkami i bezą

Skład­ni­ki:

 6 jajek (biał­ka z 3 jajek odłożyć na pianę na wierzch ciasta)
¾  szk­lan­ki cukru (oraz 1/2 szk­lan­ki cukru do piany)
3 szk­lan­ki mąki (po jed­nej szk­lance mąki owsianej bezg­lutenowej, ziem­ni­aczanej i ryżowej)
2/3 szk­lan­ki ole­ju lub 1 kost­ka mar­garyny, roz­puszc­zonej i ostudzonej
2 łyżecz­ki bezg­lutenowego proszku do pieczenia
1,5 kg śli­wek, ale mogą być też inne owoce, np.: jabł­ka, truskaw­ki, wiśnie, truskaw­ki (soczyste owoce wcześniej należy zasy­pać cukrem i zlać
wyt­wor­zony sok)
cyna­mon lub inne przyprawy pasu­jące do szar­lot­ki lub piernika
buł­ka tar­ta bezglutenowa
wiór­ki kokosowe

Sposób przy­go­towa­nia:

Jaj­ka (6 żółtek i 3 biał­ka) ubić z cukrem na puszys­tą masę. Stop­niowo wle­wać olej (jak do majonezu), cały czas ubi­jać. Następ­nie wsy­pać mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia. Gotową masę przełożyć do dużej formy natłuszc­zonej i wysy­panej bezg­lutenową bułką tartą. Wierzch posy­pać wiórka­mi kokosowy­mi (żeby owoce nie zatonęły i nie pow­stał zakalec). Wyłożyć owoce, a następ­nie posy­pać wybraną przez siebie przyprawą. Ubić szty­wną pianę z 3 białek i 1/2 szk­lan­ki cukru, pokryć nimi owoce i wyrów­nać. Piec ok. 1 godziny w nagrzanym do 175°C piekarniku (z ter­moo­biegiem) Przed wyciąg­nię­ciem cias­ta najlepiej sprawdz­ić paty­czkiem czy jest odpowied­nio upiec­zone i ewen­tu­al­nie pozostaw­ić jeszcze na ok. 10 minut.

Źródło: celiakia.pl

DO GÓRY »