Celiakia i nietolerancja laktozy
Bóle brzucha, wzdęcia, biegunki… To nieprzyjemne objawy zarówno nietolerancji laktozy, jak i celiakii (trwałej nietolerancji glutenu). Z obiema nietolerancjami mogą wiązać się też inne dolegliwości, np. astma, egzema czy bóle kości. Męczą Cię te objawy? Teraz możesz za jednym razem sprawdzić, czy powodują je nietolerancje zapisane w genach!
Spis treści:
- Nietolerancja laktozy i glutenu objawy — mogą być bardzo podobne
- Nietolerancja laktozy i glutenu – często występują razem
- Nietolerancja laktozy i glutenu — a jeśli to celiakia powoduje nietolerancję laktozy?
- Testy na gluten i laktozę — nietolerancje zapisane w genach – aż 1/3 Polaków nie toleruje laktozy
- Badanie na gluten i laktozę — jeden test DNA – dwie ważne informacje
- Zamów badanie genetyczne na celiakie
Nietolerancja laktozy i glutenu objawy — mogą być bardzo podobne
Dolegliwości żołądkowo-jelitowe (m.in. bóle brzucha, wzdęcia, biegunka, wymioty, odbijanie, gazy), problemy z zatokami, bóle kości, osteoporoza, problemy skórne (w tym egzema), spadek koncentracji czy astma…
To tylko niektóre z objawów, które możesz odczuwać w przypadku obecności nietolerancji laktozy i celiakii! Celiakia może powodować również niepłodność, poronienia, depresję czy nawet nowotwory.
Nietolerancja laktozy i glutenu – często występują razem
Nietolerancja laktozy i glutenu mają bowiem swoje źródło w jelitach – „drugim mózgu” człowieka. Stan zapalny jelit może powodować różne kłopoty zdrowotne, ponieważ zaburza równowagę całego organizmu. Warto więc kompleksowo zadbać o „drugi mózg”, by znacznie poprawić stan swojego zdrowia i po prostu poczuć się lepiej.
Jeśli masz celiakię i nietolerancję laktozy – musisz unikać zarówno glutenu, jak i produktów mlecznych i jego przetworów. Eliminacja tylko laktozy nie przyniesie spodziewanego efektu, ponieważ gluten nadal będzie działał toksycznie i powodował nieprzyjemne i groźne objawy.
Nietolerancja laktozy i glutenu — a jeśli to celiakia powoduje nietolerancję laktozy?
Mało kto zdaje sobie sprawę, że nietolerancję laktozy może powodować nieleczona celiakia! Jak to możliwe? Jeśli masz celiakię i spożywasz gluten, Twój organizm wytwarza przeciwciała przeciwko swoim własnym tkankom. Atakowane są kosmki jelitowe, których funkcją jest przyswajanie substancji odżywczych w jelitach. Przy nieleczonej celiakii występują więc niedobory.
Jednym z nich może być niedobór enzymu, który trawi laktozę – laktazy. To właśnie dlatego przy celiakii może wystąpić też nietolerancja cukru mlecznego. Co ważne, w tym przypadku jest ona zupełnie odwracalna! Wystarczy wyeliminować gluten, żeby trawienie laktozy znów było prawidłowe.
Testy na gluten i laktozę — nietolerancje zapisane w genach – aż 1/3 Polaków nie toleruje laktozy
Testy na gluten i laktozę — co odpowiada za występowanie choroby? Za występowanie nietolerancji cukru mlecznego może odpowiadać albo mutacja w genie LCT, albo celiakia. Aż 37% Polaków ma ten problem, cierpiąc z powodu biegunek, wzdęć i innych nieprzyjemnych dolegliwości związanych z nietolerancją laktozy!
W przypadku celiakii znaczenie również mają geny (HLA DQ2.2 i/lub HLA DQ2.5 i/lub HLA DQ8). Możesz zachorować tylko wtedy, gdy są u Ciebie obecne. Niestety tylko 5% chorych na celiakię wie o swojej chorobie…
Badanie na gluten i laktozę — jeden test DNA – dwie ważne informacje
Jeśli chcesz kompleksowo zadbać o swoje jelita i sprawdzić, czy występuje u Ciebie któraś z nietolerancji, wystarczy wykonać jedno badanie genetyczne w kierunku kilku zmian w genach.
Badanie na gluten i laktozę — Jakie informacje zyskasz dzięki realizacji testu?
Zamów badanie genetyczne na celiakie
Co zawiera nasze badanie na celiakię:
- Najszerszy zakres badania na celiakie (DQ2,2 DQ2,5 DQ8 w podjednostce α i β).
- Wynik badania już w 7 dni roboczych.
- Kurier w cenie badania dostarczy do Ciebie zestaw do samodzielnego pobrania i odbierze go po zamówieniu na stronie.
- Do wyniku badania otrzymasz pisemne zalecenia lekarskie oraz dietetyczne, a przy pozytywnym rezultacie – dodatkowo przykładowe menu bezglutenowe.
- Badanie jest bezbolesne, wykonywane z wymazu z policzka (taka próbka ma większą stabilność niż próbka krwi).
- Badanie objęte jest gwarancją próbki – każda próbka która trafi do badania jest objęta gwarancją co oznacza, że gdyby wymaz okazał się „niewystarczający” kolejny zestaw otrzymają Państwo bezpłatnie.
- W razie potrzeby masz możliwość zmówienia 30-minutowej konsultacji telefonicznej wyniku ze specjalistą z zakresu gastrologii czy dietetyki klinicznej.
- Badanie realizowane jest w certyfikowanym laboratorium genetycznym z 16-letnim doświadczeniem, w którym żaden wynik do tej pory nie został podważony.
.
Może zainteresuje Cię również:
Przeczytaj także:
- BADANIA NA CELIAKIE
- CELIAKIA A CHOROBY AUTOIMMUNOLOGICZNE
- CELIAKIA OBJAWY
- DIETA BEZGLUTENOWA
- CELIAKIA W RODZINIE