Powikłania nieleczonej celiakii
Nieleczona celiakia, czyli w tym przypadku niestosowanie odpowiedniej diety, może prowadzić do bardzo poważnych powikłań. Warto wiedzieć, że spożywanie produktów zawierających gluten przez osoby z celiakią wywołuje reakcję układu immunologicznego, zanik kosmków jelitowych, a w konsekwencji zaburzenia wchłaniania wielu ważnych składników pokarmowych. Będzie to z kolei prowadzić do niedożywienia organizmu oraz innych problemów zdrowotnych. Wymienić tu należy anemię, osteoporozę, zapalenie stawów, wrzodziejące zapalenie jelit, a nawet bezpłodność.
Spis treści:
- Celiakia — na czym polega ta choroba, co powoduje nieleczona celiakia?
- Celiakia powikłania — celiakia a choroby nowotworowe
- Zamów badanie na celiakię
- Powikłania celiakii — nieleczona celiakia może powodować duże spustoszenie w organizmie
Celiakia — na czym polega ta choroba, co powoduje nieleczona celiakia?
Celiakia jest trwałą nietolerancją glutenu – białka, które występuje w najpopularniejszych zbożach. Jest to najpoważniejsza nietolerancja pokarmowa, gdyż jako jedyna prowadzi do reakcji autoimmunologicznej – wyniszczającej organizm, a dokładniej kosmki jelitowe. Przy celiakii spożywany gluten traktowany jest przez organizm jako trucizna. Celiakia jest chorobą o podłożu genetycznym. Zachorujesz na nią tylko wtedy, kiedy masz do niej predyspozycje genetyczne. Za trwałą nietolerancję glutenu odpowiadają geny: HLA-DQ2 i/lub HLA-DQ8. Niestety aż 95% chorych nie wie o swojej celiakii, a średni okres diagnostyczny wynosi ok. 10 lat. Tymczasem nieleczona może powodować poważne konsekwencje zdrowotne, w tym aż 40-krotnie zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory układu pokarmowego
Celiakia powikłania — celiakia a choroby nowotworowe
Nieleczona celiakia może niestety sprzyjać rozwojowi chorób nowotworowych. Przeprowadzone w ostatnim czasie badania epidemiologiczne dowiodły, że ryzyko rozwoju chłoniaka złośliwego u osób ze zdiagnozowaną chorobą trzewną jest aż 5‑krotnie większe niż w przypadku osób zdrowych. Chłoniaki to nowotwory wywodzące się z limfocytów, czyli komórek naszego układu immunologicznego – np. chłoniak z komórek B lub T. Ich najbardziej charakterystycznym objawem jest powiększenie się węzłów chłonnych.
Proces rozwoju chłoniaków złośliwych u osób cierpiących na celiakię nie został jeszcze dokładnie poznany. Domniemywa się, że może być to związane towarzyszącymi chorobie trzewnej stanami zapalnymi, niedożywieniem, zaburzeniami funkcji układu odpornościowego oraz zwiększoną podatnością jelita cienkiego na działanie czynników rakotwórczych (karcinogenów).
W chorobie trzewnej chłoniaki atakują najczęściej jelito cienkie. Najbardziej narażone na rozwój raka są oczywiście osoby, u których celiakia została późno zdiagnozowana. Jest to niezwykle istotne, gdyż przestrzeganie diety bezglutenowej znacznie zmniejsza niebezpieczeństwo pojawienia się tego groźnego nowotworu.
Nietolerancje pokarmowe – umów się na badanie
U osób chorujących na celiakię zaobserwowano również większą podatność na inne typy nowotworów, takie jak: rak płaskonabłonkowy przełyku, czerniak, czy rak jelita cienkiego. Osoby chorujące na celiakię nie powinny zapominać o tym, że należą do grupy podwyższonego ryzyka zapadalności na wybrane nowotwory. Pacjenci, u których zaobserwowano zaostrzenie się dotychczasowych objawów ze strony układu pokarmowego, powinni być niezwłocznie kierowani na szczegółowe badania, również w kierunku chorób nowotworowych jelit.
Zamów badanie na celiakię
Co zawiera nasze badanie na celiakię:
- Najszerszy zakres badania na celiakie (DQ2,2 DQ2,5 DQ8 w podjednostce α i β).
- Wynik badania już w 7 dni roboczych.
- Kurier w cenie badania dostarczy do Ciebie zestaw do samodzielnego pobrania i odbierze go po zamówieniu na stronie.
- Do wyniku badania otrzymasz pisemne zalecenia lekarskie oraz dietetyczne, a przy pozytywnym rezultacie – dodatkowo przykładowe menu bezglutenowe.
- Badanie jest bezbolesne, wykonywane z wymazu z policzka (taka próbka ma większą stabilność niż próbka krwi).
- Badanie objęte jest gwarancją próbki – każda próbka która trafi do badania jest objęta gwarancją co oznacza, że gdyby wymaz okazał się „niewystarczający” kolejny zestaw otrzymają Państwo bezpłatnie.
Powikłania celiakii — nieleczona celiakia może powodować duże spustoszenie w organizmie
Nieleczona celiakia u każdego chorego może przebiegać w inny sposób. Może rozpocząć się nagle ze znacznym nasileniem objawów, może być też tak, że objawy celiakii mogą narastać stopniowo, może też pozostać bezobjawowa. Z tego powodu nazywana jest chorobą o wielu twarzach. Celiakia przede wszystkim niszczy kosmki jelitowe, czyli wypustki w jelicie cienkim, które odpowiadają za wchłanianie składników odżywczych z pożywienia, leków czy suplementów diety. Gdy są zniszczone to nie spełniają swojej funkcji, a organizm jest niedożywiony. To właśnie prowadzi do różnorodnych objawów klinicznych.
Obecnie nawet 7 razy częściej spotyka się chorobę skąpoobjawową czy bezobjawową, powikłania celiakii to np. anemię, hipercholesterolemię, zaburzenia neurologiczne, niepłodność czy poronienia, co może powodować kłopoty diagnostycznej być wyzwaniem dla lekarzy. To właśnie dlatego średni czas postawienia diagnozy celiakii w Polsce to aż 10 lat. Tymczasem diagnostyka celiakii w tym momencie jest już w pełni dostępna dla każdego, prosta i szybka. Czasem wystarczy jeden bezbolesny, szybki test genetyczny, żeby praktycznie 100% wykluczyć, że to objawy celiakii.
Warto wiedzieć:
Chociaż większość osób uważa, że najczęstsze powikłania celiakii dotyczą układu pokarmowego to aż 70% pacjentów z noworozpoznaną celiakią nie ma takich dolegliwości.
.
Może zainteresuje Cię również:
Zobacz też:
Objawy celiakii
Diagnostyka celiakii
Leczenie celiakii