Celiakia w rodzinie — dziedziczenie celiakii
U kogoś z rodziny zdiagnozowano celiakię? A może dopiero ją podejrzewacie? Celiakia to choroba dziedziczona, o podłożu genetycznym – warto więc przebadać Was wszystkich. Dzięki temu zyskacie pewność co do Waszego stanu zdrowia, a w razie potrzeby – szybko rozpoczniecie leczenie zmniejszające ryzyko depresji, niepłodności, raka i innych powikłań.
Spis treści:
- Na czym polega celiakia i dlaczego jest tak niebezpieczna?
- Celiakia w rodzinie — objawy i powikłania – to powinno Cię zaniepokoić
- Zamów badanie na celiakię
- Dziedziczenie celiakii – kto jest najbardziej zagrożony?
- Celiakia w rodzinie – najlepiej przebadać wszystkich
- Celiakia dziedziczenie — co dalej po zdiagnozowaniu choroby?
- Zamów badanie genetyczne na celiakie
Na czym polega celiakia i dlaczego jest tak niebezpieczna?
Celiakia to inaczej trwała nietolerancja glutenu, która ma podłoże autoimmunologiczne. To oznacza, że organizm nieprawidłowo reaguje na gluten, wytwarzając przeciwciała. Atakują one kosmki jelitowe, czyli małe wypustki odpowiadające za wchłanianie dostarczanych substancji odżywczych do całego organizmu.
W praktyce powoduje to kłopoty z przyswajaniem witamin, minerałów, suplementów czy leków. Organizm staje się niedożywiony, leczenie nie przynosi oczekiwanych rezultatów, a niedobory powodują różnego rodzaju przykre i groźne dolegliwości.
Nietolerancje pokarmowe – umów się na badanie
Celiakia w rodzinie — objawy i powikłania – to powinno Cię zaniepokoić
Chociaż celiakię kojarzy się z problemami żołądkowo-jelitowymi (biegunki, ból brzucha, wzdęcia, zaparcia), najczęściej pojawiają się one u dzieci, kobiet w ciąży i osób starszych. U większości chorych schorzenie objawia się w inny sposób. Jaki? Mogą wystąpić np. bóle głowy, afty, zmęczenie, spadek libido, kłopoty skórne, bóle pleców czy anemia. Nieleczona celiakia może też powodować depresję, niepłodność, poronienia czy nowotwory.
Zamów badanie na celiakię
Co zawiera nasze badanie na celiakię:
- Najszerszy zakres badania na celiakie (DQ2,2 DQ2,5 DQ8 w podjednostce α i β).
- Wynik badania już w 7 dni roboczych.
- Kurier w cenie badania dostarczy do Ciebie zestaw do samodzielnego pobrania i odbierze go po zamówieniu na stronie.
- Do wyniku badania otrzymasz pisemne zalecenia lekarskie oraz dietetyczne, a przy pozytywnym rezultacie – dodatkowo przykładowe menu bezglutenowe.
- Badanie jest bezbolesne, wykonywane z wymazu z policzka (taka próbka ma większą stabilność niż próbka krwi).
- Badanie objęte jest gwarancją próbki – każda próbka która trafi do badania jest objęta gwarancją co oznacza, że gdyby wymaz okazał się „niewystarczający” kolejny zestaw otrzymają Państwo bezpłatnie
Celiakia może uaktywnić się w każdym wieku…
Zachorować mogą jednak tylko te osoby, które posiadają konkretne geny (HLA-DQ2.2 i/lub HLA-DQ2.5 i/lub HLA-DQ8). Aby choroba się uaktywniła, niezbędny jest jeszcze jakiś dodatkowy czynnik: ciąża, stres, infekcja, zawał, spadek odporności, podeszły wiek. Nie jest to więc jedynie choroba dzieci, o czym warto pamiętać. Większość chorych diagnozowana jest pomiędzy 3. a 5. dekadą życia.
Z tego powodu diagnostykę celiakii najlepiej zacząć od testu DNA, by sprawdzić, czy obecne są predyspozycje genetyczne. Dopiero później wykonuje się dalsze badania w kierunku aktywności choroby.
Dziedziczenie celiakii – kto jest najbardziej zagrożony?
Przede wszystkim krewni I stopnia – rodzice lub dzieci chorego. Prawdopodobieństwo wystąpienia u nich celiakii wynosi aż 1:6! W przypadku krewnych II stopnia ryzyko to zmniejsza się, ale wciąż jest wysokie – sięga bowiem 1:20.
Jeśli z kolei celiakia zostanie wykryta u jednego z bliźniąt jednojajowych, prawdopodobieństwo, że choruje tez drugi to aż 75%. W przypadku bliźniaków dwujajowych ryzyko to wynosi 11%.
Celiakia w rodzinie – najlepiej przebadać wszystkich
Europejskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci (ESPGHAN) rekomenduje wykonanie badania genetycznego w kierunku celiakii u krewnych I stopnia chorego. Nawet wtedy, gdy nie mają żadnych objawów związanych z chorobą!
Co umożliwia wykonanie testu DNA?
wykluczenie celiakii na 100% – brak genów oznacza brak choroby;
sprawdzenie, czy badana osoba ma predyspozycje genetyczne do wystąpienia celiakii;
zyskanie świadomości co do stanu zdrowia całej rodziny;
możliwość uniknięcia nieprzyjemnej biopsji jelita;
szansę na szybkie wdrożenie leczenia i ochronę zdrowia bliskich przed niebezpiecznymi powikłaniami.
Celiakia dziedziczenie — co dalej po zdiagnozowaniu choroby?
Po zdiagnozowaniu celiakii konieczne jest przejście na dietę bezglutenową. Tylko eliminacja tego składnika pozwala odbudować florę bakteryjną jelit i znów rozpocząć wchłanianie substancji z pożywienia czy leków. To więc jedyna szansa na komfortowe i zdrowe życie – bez przykrych dolegliwości i niebezpiecznych powikłań.
Może zainteresuje Cię również: