Biopsja jelita cienkiego
Biopsja jelita cienkiego jest techniką chirurgiczną polegającą na pobraniu fragmentu tkanki. Analiza wycinka umożliwia wykrycie przyczyny choroby, określenie jej przebiegu i ustalenie metody leczenia. Chociaż w diagnostyce celiakii biopsja zajmuje bardzo ważne miejsce, budzi obawy szczególnie rodziców małych pacjentów. Obecnie w niektórych przypadkach może być zastąpiona przez badania genetyczne.
Spis treści:
- Biopsja jelita cienkiego — jak można wykonać?
- Biopsja jelita — przygotowanie do zabiegu i jego przebieg
- Czy biopsja jelita zawsze jest konieczna?
- Biopsja jelita cienkiego — można jej uniknąć dzięki testom genetycznym
- Zamów badanie genetyczne na celiakie
Biopsja jelita cienkiego — jak można wykonać?
W przypadku biopsji jelita cienkiego, wycinki mogą być pobrane na dwa sposoby:
Przy użyciu endoskopu
Metoda polega na wprowadzeniu do światła jelita specjalnej giętkiej rurki zakończonej kamerą (endoskopu), przez którą następnie wprowadza się małe szczypczyki potrzebne do pobrania wycinka ze ściany jelita (dokładnie z dwunastnicy). Pacjent przy tym badaniu zmuszony jest do połknięcia około 1,5 metra długości endoskopu. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym tylnej ściany gardła i chociaż nie jest bolesny, z całą pewnością nie należy do przyjemnych.
Przy użyciu kapsułki Crosby’ego
W tej metodzie wprowadza się do dwunastnicy cienką sondę zakończoną głowicą do pobierania wycinków. Kapsułka przysysa się do ściany jelita a następnie wciąga do środka i odcina mały fragment śluzówki. Wszystko odbywa się pod kontrolą radiologiczną. Metoda umożliwia pobranie nieco większego wycinka dającego lepszy obraz histopatologiczny. Ponadto, ze względu na mniejsze wymiary sondy w porównaniu do endoskopu umożliwia łatwe pobranie wycinka nawet u niemowląt. Co więcej, dzięki kapsułce Crosby’ego można jednocześnie obejrzeć przełyk, żołądek i dwunastnicę, a przez to wykryć ewentualne inne choroby przewodu pokarmowego.
Nietolerancje pokarmowe – umów się na badanie
Biopsja jelita — przygotowanie do zabiegu i jego przebieg
Pacjent nie powinien pić i jeść około 8 godzin przed zabiegiem. Ponieważ niektóre lekarstwa powinny być odstawione, należy wcześniej poinformować lekarza o zażywanych lekach i stosować się do jego zaleceń. Przed zabiegiem znieczula się gardło środkiem znieczulającym w sprayu, a czasami podaje dożylnie leki uspokajające, co zwiększa komfort badania. W czasie zabiegu pacjent leży na plecach lub na boku i nie ma trudności z oddychaniem. Czas trwania samego badania to kilkanaście do 45 minut. Pobiera się zwykle 3–4 biopaty błony śluzowej dwunastnicy. Ich ocenę histopatologiczną wykonuje się z wykorzystaniem metody opisującej kolejne stopnie uszkodzenia błony śluzowej jelita cienkiego – od prawidłowej po całkowity zanik kosmków jelitowych. Należy pamiętać, że ze względu na możliwość podania leków uspokajających, może się zdarzyć że pacjent nie będzie zdolny do prowadzenia samochodu przez resztę dnia.
Możliwe powikłania
Biopsja jest badaniem bezpiecznym jeśli wykonywana przez doświadczonego specjalistę. Jak każdy zabieg może wiązać się z wystąpieniem powikłań – w tym przypadku krwawienia i perforacji ścian przewodu pokarmowego.
.
Czy biopsja jelita zawsze jest konieczna?
Pojawienie się w testów serologicznych zrodziło pytania ze strony zarówno rodziców jak i lekarzy, czy nie można by odstąpić od wykonywania biopsji jelitowej w diagnostyce. Jednak aktualny stan wiedzy i stanowiska ekspertów jasno określają, że nie można zupełnie zrezygnować z biopsji. Pomimo wysokiej czułości i specyficzności badań serologicznych dodatni wynik biopsji jest uważany za ważniejszy od oznaczenia serologicznych markerów celiakii. Oba te badania uzupełniają się, a nie zastępują. Zdarzają się pacjenci mający celiakię bez obecności typowych przeciwciał, jak również pacjenci, u których stwierdza się serologiczne markery celiakii, ale ich śluzówka jelita wygląda prawidłowo.
Należy też wziąć pod uwagę, że podobny do obserwowanego w celiakii zanik kosmków jelitowych może występować również w innych schorzeniach takich jak zakażenie wirusowe, zakażenie bakteryjne, zakażenie pasożytnicze, zapalenie jelit związane z zakażeniem HIV, alergia na białka mleka krowiego i inne.
.
Biopsja jelita cienkiego — można jej uniknąć dzięki testom genetycznym
Europejskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci (ESPGHAN) od 2011 roku oficjalnie rekomenduje badania genów DQ2 i DQ8 w diagnozowaniu celiakii. Zgodnie z wytycznymi Towarzystwa, testy genetyczne pozwalają w niektórych przypadkach uniknąć biopsji jelita cienkiego.
Ważne informacje na temat genetycznego badania na celiakię:
- wynik badania jest ważny przez całe życie;
- praktycznie jednoznacznie wyklucza celiakię, co pozwala pacjentowi zaoszczędzić czas i pieniądze na dalsze badania na nietolerancję glutenu, m.in. na regularne powtarzanie badania przeciwciał;
- badanie jest bezbolesne i nieinwazyjne;
- to badanie na celiakię możesz przeprowadzić również, będąc na diecie bezglutenowej.
Zobacz również:
Na czym polega leczenie celiakii
Częste pytania o celiakię
Zamów badanie genetyczne na celiakie
Co zawiera nasze badanie na celiakię:
- Najszerszy zakres badania na celiakie (DQ2,2 DQ2,5 DQ8 w podjednostce α i β).
- Wynik badania już w 7 dni roboczych.
- Kurier w cenie badania dostarczy do Ciebie zestaw do samodzielnego pobrania i odbierze go po zamówieniu na stronie.
- Do wyniku badania otrzymasz pisemne zalecenia lekarskie oraz dietetyczne, a przy pozytywnym rezultacie – dodatkowo przykładowe menu bezglutenowe.
- Badanie jest bezbolesne, wykonywane z wymazu z policzka (taka próbka ma większą stabilność niż próbka krwi).
- Badanie objęte jest gwarancją próbki – każda próbka która trafi do badania jest objęta gwarancją co oznacza, że gdyby wymaz okazał się „niewystarczający” kolejny zestaw otrzymają Państwo bezpłatnie.
.
Może zainteresuje Cię również:
Przeczytaj także:
- BADANIA NA CELIAKIE
- CELIAKIA A CHOROBY AUTOIMMUNOLOGICZNE
- CELIAKIA OBJAWY
- DIETA BEZGLUTENOWA
- CELIAKIA W RODZINIE