Problemy gastryczne – charakterystyczne objawy celiakii
Ból brzucha, wzdęcia, biegunki i inne kłopoty żołądkowo-jelitowe mogą wiązać się z celiakią – trwałą nietolerancją glutenu. To choroba, z której obecności nie zdaje sobie sprawy aż 95% chorych! Tymczasem nieleczona może powodować nie tylko problemy gastryczne, ale też niepłodność, depresję czy nawet nowotwór. A czy wiesz, że tego typu dolegliwości mogą świadczyć też o nietolerancji laktozy?
Spis treści:
- Problemy gastryczne — czy to przez uszkodzone jelita?
- Problemy gastryczne — biegunka, wzdęcia, zaparcia to najczęstsze objawy celiakii
- Celiakia a problemy gastryczne — jak wygląda diagnostyka celiakii?
- Celiakia a problemy gastryczne — dlaczego warto wykonać badanie genetyczne?
- Zamów badanie genetyczne na celiakie
Problemy gastryczne — czy to przez uszkodzone jelita?
Gdy jelita zostają uszkodzone…
Celiakia polega na nieprawidłowej odpowiedzi immunologicznej na gluten, czyli białko najpopularniejszych zbóż. Jeśli chorujesz i spożyjesz ten składnik, wytwarzają się przeciwciała atakujące wypustki w jelicie cienkim – kosmki jelitowe. Ich rolą jest wchłanianie substancji odżywczych.
Z tego powodu w jelitach – nazywanych „drugim mózgiem człowieka” – toczy się stały stan zapalny. Co więcej, degradacja kosmków jelitowych uniemożliwia poprawne przyswajanie różnych składników z jedzenia czy lekarstw lub suplementów. To powoduje nie tylko niedożywienie i niedobory, ale też mniejszą skuteczność prowadzonych terapii.
Problemy gastryczne — biegunka, wzdęcia, zaparcia to najczęstsze objawy celiakii
Problemy gastryczne (biegunki, bóle brzucha, wzdęcia, zaparcia, mdłości, wymioty) wiążą się z celiakią pełnoobjawową i są najbardziej charakterystycznymi objawami tej choroby. Jeśli u Ciebie występują, tym bardziej warto się przebadać w kierunku trwałej nietolerancji glutenu i dzięki temu zyskać szansę na szybkie pozbycie się przykrych dolegliwości. Ten typ choroby dotyczy przede wszystkim dzieci, osób starszych i kobiet w ciąży. Podobne symptomy mogą występować jednak u wszystkich chorych.
Nietolerancje pokarmowe – umów się na badanie
Co jeszcze może powodować nieleczona celiakia? Często objawy są nieoczywiste. Pojawiają się np. afty, bóle głowy, przewlekłe zmęczenie, problemy skórne, suche włosy, anemia, spadek libido, bladość, łupież, osteoporoza czy astma. Celiakia może wywoływać też depresję, poronienia, niepłodność czy nawet nowotwory.
Celiakia a problemy gastryczne — jak wygląda diagnostyka celiakii?
Celiakia a problemy gastryczne — czy wiesz jak powinna wyglądać diagnostyka celiakii? Diagnostyka celiakii często trwa aż 12 lat! To stanowczo zbyt długo! Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że objawy celiakii bywają przypisywane innym chorobom. Co więcej, wiele osób wciąż błędnie uważa trwałą nietolerancję glutenu za chorobę dzieci.
Tymczasem to nieprawda – celiakia może wystąpić w każdym wieku, ale tylko u tych osób, które mają geny za nią odpowiedzialne (HLA DQ2.2 i/lub HLA DQ2.5 i/lub HLA DQ8). Do zachorowania konieczne jest też działanie dodatkowego czynnika. Aktywatory to m.in. ciąża, spadek odporności, infekcja, operacja czy podeszły wiek.
Celiakia a problemy gastryczne — dlaczego warto wykonać badanie genetyczne?
Celiakia a problemy gastryczne — czy wiesz, że badanie DNA na celiakie warto wykonać na początku drogi diagnostycznej. Dlaczego? Tylko to badanie umożliwia jednoznaczne wykluczenie choroby (brak genów to brak szansy na zachorowanie). Co więcej, wystarczy przeprowadzić je tylko raz na całe życie! W przypadku wykrycia predyspozycji genetycznych przeprowadza się natomiast badania biochemiczne w kierunku przeciwciał, dzięki którym można sprawdzić, czy celiakia jest aktywna.
Jeśli zdecydujesz się wykonać badanie genetyczne u nas, do wyniku otrzymasz zalecenia lekarskie i dietetyczne. Dzięki nim zyskasz wiedzę, co robić dalej, by niedługo pozbyć się przykrych dolegliwości.
Nie zwlekaj z diagnostyką i pozbądź się przykrych objawów
Im szybciej sprawdzisz, czy to celiakia odpowiada za dolegliwości gastryczne, tym szybciej się ich pozbędziesz. Po postawieniu odpowiedniej diagnozy i przejściu na dietę bezglutenową Twoje jelita zaczną się odbudowywać. Dzięki temu znów zaczniesz wchłaniać składniki odżywcze i zmniejszysz ryzyko wystąpienia niebezpiecznych powikłań (w tym nowotworów).
Pamiętaj jednak, żeby wyeliminować gluten dopiero wówczas, gdy celiakia zostanie potwierdzona. Warto skorzystać z pomocy dietetyka, który pomoże ułożyć jadłospis tak, żeby nie zabrakło żadnych składników odżywczych. Z konsultacji z doświadczonym specjalistą możesz skorzystać u nas!
Zamów badanie genetyczne na celiakie
Co zawiera nasze badanie na celiakię:
- Najszerszy zakres badania na celiakie (DQ2,2 DQ2,5 DQ8 w podjednostce α i β).
- Wynik badania już w 7 dni roboczych.
- Kurier w cenie badania dostarczy do Ciebie zestaw do samodzielnego pobrania i odbierze go po zamówieniu na stronie.
- Do wyniku badania otrzymasz pisemne zalecenia lekarskie oraz dietetyczne, a przy pozytywnym rezultacie – dodatkowo przykładowe menu bezglutenowe.
- Badanie jest bezbolesne, wykonywane z wymazu z policzka (taka próbka ma większą stabilność niż próbka krwi).
- Badanie objęte jest gwarancją próbki – każda próbka która trafi do badania jest objęta gwarancją co oznacza, że gdyby wymaz okazał się „niewystarczający” kolejny zestaw otrzymają Państwo bezpłatnie.
Może zainteresuje Cię również:
Przeczytaj także:
- BADANIA NA CELIAKIE
- CELIAKIA A CHOROBY AUTOIMMUNOLOGICZNE
- CELIAKIA OBJAWY
- DIETA BEZGLUTENOWA
- CELIAKIA W RODZINIE