Celiakia a problemy skórne
Masz wysypkę, podrażnienie czy inne problemy skórne? Może odpowiadać za nie celiakia – trwała nietolerancja glutenu. Ta choroba nie tylko wywołuje tego typu objawy, ale też zaostrza symptomy atopowego zapalenia skóry (AZS), egzemy i innych schorzeń. Chorzy na celiakię często cierpią też z powodu choroby Dühringa, zwanej „skórną postacią celiakii”. Jest ona często mylona właśnie z AZS!
Tylko prawidłowa diagnoza pozwoli Ci więc uwolnić się od przykrych objawów.
Spis treści:
-
- Celiakia objawy skórne – kiedy gluten działa toksycznie.
- Celiakia a problemy skórne – jakie są powiązania?
- Objawy skórne celiakia — masz AZS, egzemę, łuszczycę?
- Zamów badanie na celiakię
- Nietolerancja glutenu objawy skórne? A może tak naprawdę masz chorobę Dühringa?
- Objawy skórne celiakii — czasami wystarczy proste leczenie, by poprawić stan skóry
- Czy to celiakia? Warto wykonać test DNA?
Celiakia objawy skórne – kiedy gluten działa toksycznie.
Jeśli masz celiakię, spożycie glutenu powoduje w Twoim organizmie nieprawidłową reakcję. Jaką? Kosmki jelitowe – małe wypustki odpowiadające za wchłanianie składników odżywczych – z czasem zostają zniszczone. To powoduje niedożywienie i niedobory ważnych witamin i minerałów.
Z tego powodu pojawiają się objawy, które są bardzo różnorodne – od dolegliwości żołądkowych, przez spadek nastroju, anemię i zmęczenie, aż po zmiany skórne (potocznie zwane nietolerancja glutenu objawy skórne) takie jak wysypki, swędzenie i wiele innych.
Celiakia a problemy skórne – jakie są powiązania?
W jaki sposób nieleczone celiakia może wpływać na problemy skórne, które Ci dokuczają?
celiakia może wywoływać objawy związane ze skórą, m.in. wysypkę, swędzenie, krostki;
celiakia często współwystępuje z innymi chorobami autoimmunologicznymi – np. AZS czy łuszczycą – zmniejszając skuteczność leczenia i zaostrzając objawy;
wielu celiaków ma tzw. „skórną postać celiakii”, czyli chorobę Dühringa (bywa mylona z AZS czy egzemą).
Nietolerancje pokarmowe – umów się na badanie
Objawy skórne celiakia — masz AZS, egzemę, łuszczycę?
Atopowe zapalenie skóry i łuszczyca to choroby immunologiczne – podobnie jak celiakia. Tego typu schorzenia często występują razem, więc jeśli masz którąś z nich, jesteś narażony także na obecność trwałej nietolerancji glutenu. Co ważne, nieleczona celiakia może uniemożliwiać leczenie tych chorób i zaostrzać ich objawy w niektórych! Jak to możliwe? Substancje odżywcze z pożywienia, suplementów diet czy nawet leków mogą po prostu nieprawidłowo się wchłaniać, przez co organizm ma liczne niedobory powodujące zmiany skórne.
Zamów badanie na celiakię
Co zawiera nasze badanie na celiakię:
- Najszerszy zakres badania na celiakie (DQ2,2 DQ2,5 DQ8 w podjednostce α i β).
- Wynik badania już w 7 dni roboczych.
- Kurier w cenie badania dostarczy do Ciebie zestaw do samodzielnego pobrania i odbierze go po zamówieniu na stronie.
- Do wyniku badania otrzymasz pisemne zalecenia lekarskie oraz dietetyczne, a przy pozytywnym rezultacie – dodatkowo przykładowe menu bezglutenowe.
- Badanie jest bezbolesne, wykonywane z wymazu z policzka (taka próbka ma większą stabilność niż próbka krwi).
- Badanie objęte jest gwarancją próbki – każda próbka która trafi do badania jest objęta gwarancją co oznacza, że gdyby wymaz okazał się „niewystarczający” kolejny zestaw otrzymają Państwo bezpłatnie.
Nietolerancja glutenu objawy skórne? A może tak naprawdę masz chorobę Dühringa?
Bywa, że osoby chore na AZS czy inne schorzenia skórne tak naprawdę mają niezdiagnozowaną skórną (nietolerancja glutenu objawy skórne) postać celiakii – chorobę Dühringa. Jej objawy to m.in. rumień, grudki oraz pęcherzyki, które swędzą i są obecne głównie w zgięciach stawowych. Często występują też inne objawy celiakii, m.in. bóle brzucha czy zmęczenie.
Objawy skórne celiakii — czasami wystarczy proste leczenie, by poprawić stan skóry
Celiakia objawy skórne? Jeśli to celiakia odpowiada za Twoje kłopoty ze skórą, często wystarczy tylko wyeliminować czynnik drażniący – gluten – by zmniejszyć lub nawet całkiem cofnąć nieprzyjemne objawy! Przejście na dietę bezglutenową powinno być jednak poprzedzone postawieniem prawidłowej diagnozy. Niestety od wystąpienia pierwszych objawów do zdiagnozowania celiakii mija średnio nawet 10–12 lat! Nie pozwól, by problemy skórne i inne kłopoty zdrowotne tak długo zmniejszały komfort Twojego życia!
Czy to celiakia? Warto wykonać test DNA?
Na celiakię (również jej skórną postać) możesz zachorować, jeśli występują u Ciebie określone geny – HLA DQ2.2 i/lub HLA DQ2.5 i/lub HLA DQ8. Wystarczy prosty test DNA, żeby sprawdzić, czy są u Ciebie obecne.
Dzięki jednemu badaniu możesz więc raz na zawsze dowiedzieć się, że nie masz celiakii i nigdy na nią nie zachorujesz (jeśli nie masz tych genów). Jeśli jednak geny są obecne, konieczne będzie sprawdzenie, czy choroba jest aktywna (wykonując badania przeciwciał). Pamiętaj, że nie ma jednego badania, które pozwoli zdiagnozować celiakię, dlatego jeśli wystąpią u Ciebie geny odpowiedzialne za celiakię należy wykonać badania na przeciwciała z krwi.
Na szczęście do wyniku badania DNA wykonywanego w naszym laboratorium otrzymasz zalecenia lekarskie i dietetyczne. Wskazówki specjalistów pomogą Ci w podjęciu dalszych kroków w kierunku zdrowia.
.
Może zainteresuje Cię również:
Przeczytaj także:
- BADANIA NA CELIAKIE
- CELIAKIA A CHOROBY AUTOIMMUNOLOGICZNE
- CELIAKIA OBJAWY
- DIETA BEZGLUTENOWA
- CELIAKIA W RODZINIE