Dieta bezglutenowa a diagnostyka celiakii
Źle się czujesz po spożyciu glutenu i starasz się wyeliminować lub ograniczać ten składnik? Warto sprawdzić, co jest powodem nieprzyjemnych objawów: alergia czy może poważna choroba – celiakia. Ustalenie faktycznej przyczyny problemu jest kluczowe dla dalszej diagnostyki i dla Twojego zdrowia. Czym różnią się uczulenie i celiakia? Sprawdź!
Objawy celiakii i alergii mogą być podobne…
Wymioty, bóle brzucha, biegunki, wysypka, problemy skórne… Tego typu objawy mogą świadczyć zarówno o celiakii, jak i alergii na gluten. Celiakia może objawiać się jednak także w sposób nieoczywisty, wywołując np. zmęczenie, bóle głowy, afty, anemię, wahania nastrojów, niepłodność czy nawet poronienia.
Celiakia i alergia – czym się różnią?
Celiakia jest chorobą o podłożu autoimmunologicznym, w której przebiegu gluten gra istotną rolę. Jego spożycie powoduje nieprawidłową reakcję organizmu – degradację kosmków jelitowych, czyli małych wypustek powiększających powierzchnię chłonną jelit, przez co nasze jelito staję się “nieszczelne”. Zniszczone kosmki nie mogą przyswajać odpowiednio składników odżywczych, co wywołuje niedobory i niedożywienie (stąd te różnorodne objawy i możliwość rozwoju różnych chorób np. osteoporozy). Przy celiakii szkodzi nawet minimalna ilość glutenu (np. obecna w okruszkach chleba). Jest to ponadto trwała nietolerancja glutenu – która nie mija i z której nie można wyrosnąć.
Nietolerancje pokarmowe – umów się na badanie
Alergia także polega na nietolerancji glutenu i nieprawidłowej reakcji układu odpornościowego, jednak nie wywołuje zniszczeń w jelitach i niebezpiecznych powikłań tego stanu. Nierzadko zdarza się ponadto, że objawy nadwrażliwości z czasem mijają.
Alergia czy celiakia? Jedno badanie da Ci odpowiedź
Jak widzisz, określenie, czy występuje u Ciebie celiakia czy alergia jest niezwykle ważne dla Twojego zdrowia i pozwala odpowiednio pokierować dalszym leczeniem. Skutki nieleczonej celiakii są bowiem dużo poważniejsze niż alergii -> nieleczona celiakia, aż 40 krotne zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory układu pokarmowego.
W tym przypadku wystarczy jedno badanie, żeby sprawdzić, czy celiakię należy w ogóle brać pod uwagę. Choroba ma podłoże genetyczne, dlatego badania DNA wskażą, czy może u Ciebie wystąpić. Brak genów odpowiedzialnych za celiakię wyklucza możliwość zachorowania.
Badanie genetyczne jako jedyne daje wiarygodny wynik u osób ograniczających gluten czy nawet będących na diecie całkowicie bezglutenowej. Badania z krwi przeciwciał oraz biopsja wymagają przynajmniej 6 tygodniowej prowokacji glutenem aby wynik nie był fałszywie ujemny. Wynik badania genetycznego zawsze będzie pewny – więc nie musisz jeść przed nim glutenu, jeśli czujesz, że Ci szkodzi.
Masz geny odpowiedzialne za celiakię? Przebadaj też swoją rodzinę
Celiakia to choroba dziedziczna, co oznacza, że geny mogą występować u najbliższych członków rodziny. Jeśli zostaną wykryte u Ciebie, warto przebadać też rodziców, dzieci i rodzeństwo. Choroba może być u nich nieaktywna, może też przebiegać bezobjawowo. Dzięki temu zyskacie informację ważną na całe życie.
Zamów badanie genetyczne na celiakie
Co zawiera nasze badanie na celiakię:
- Najszerszy zakres badania na celiakie (DQ2,2 DQ2,5 DQ8 w podjednostce α i β).
- Wynik badania już w 7 dni roboczych.
- Kurier w cenie badania dostarczy do Ciebie zestaw do samodzielnego pobrania i odbierze go po zamówieniu na stronie.
- Do wyniku badania otrzymasz pisemne zalecenia lekarskie oraz dietetyczne, a przy pozytywnym rezultacie – dodatkowo przykładowe menu bezglutenowe.
- Badanie jest bezbolesne, wykonywane z wymazu z policzka (taka próbka ma większą stabilność niż próbka krwi).
- Badanie objęte jest gwarancją próbki – każda próbka która trafi do badania jest objęta gwarancją co oznacza, że gdyby wymaz okazał się „niewystarczający” kolejny zestaw otrzymają Państwo bezpłatnie.
.
Może zainteresuje Cię również:
Przeczytaj także:
- BADANIA NA CELIAKIE
- CELIAKIA A CHOROBY AUTOIMMUNOLOGICZNE
- CELIAKIA OBJAWY
- DIETA BEZGLUTENOWA
- CELIAKIA W RODZINIE