Celiakia — co warto wiedzieć o tej chorobie?
Celiakia to inaczej choroba trzewna, często także opisywana jako nietolerancja glutenu. Bóle brzucha, wzdęcia, anemia, afty, zmęczenie – to tylko niektóre z najczęstszych objawów towarzyszących celiakii. Celiakia to poważna choroba autoimmunologiczna, która może powodować również niepłodność, poronienia, depresję czy nowotwory. Celiakia jest przede wszystkim chorobą o podłożu genetycznym, zachorować można na nią tylko wtedy, gdy ma się określone geny. Jedno proste badanie genetyczne pomoże Ci poprawić stan zdrowia. Dowiedz się więcej o celiakii i sprawdź!
Spis treści:
- Celiakia co to? – Na czym polega ta podstępna choroba?
- Kto może zachorować na celiakię?
- Nietolerancja glutenu – jakie mogą być objawy celiakii?
- Zamów badanie na celiakię
- Nietolerancja glutenu — jak często występuje?
- Celiakia — jak powinna wyglądać diagnostyka?
- Zamów badanie genetyczne na celiakię
Celiakia co to? – Na czym polega ta podstępna choroba?
Celiakia jest trwałą nietolerancją glutenu – białka, które występuje w najpopularniejszych zbożach: pszenicy, życie i jęczmieniu. Bez wątpienia jest ona najpoważniejszą nietolerancją pokarmową, gdyż jako jedyna prowadzi do reakcji autoimmunologicznej – wyniszczającej organizm, a dokładniej kosmki jelitowe. Przy celiakii spożywany gluten traktowany jest przez organizm jako trucizna, w związku z tym zaczyna on się bronić. W jaki sposób? Wytwarzając przeciwciała, które wyniszczają kosmki jelitowe.
Nietolerancje pokarmowe – umów się na badanie
Kosmki jelitowe, czyli wypustki w jelicie cienkim, odpowiadają za wchłanianie składników odżywczych z pożywienia, leków czy suplementów diety. Zniszczone nie spełniają swojej funkcji, a Twój organizm jest niedożywiony. To właśnie prowadzi do różnorodnych objawów klinicznych. Im później wykonasz badanie, tym dłużej Twój organizm narażony jest na skrajne wyniszczenie. Szybka diagnoza pozwoli Ci powrócić do zdrowia oraz zapobiec konsekwencjom nieleczonej celiakii.
Kto może zachorować na celiakię?
Celiakia jest chorobą o podłożu genetycznym. Zachorujesz więc tylko wtedy, kiedy masz do niej predyspozycje. Za trwałą nietolerancję glutenu odpowiadają geny: HLA-DQ2 i/lub HLA-DQ8. Pierwszy z genów występuje u 90–95% chorych, a drugi – u 5–10%. Ich brak oznacza, że nie ma możliwości zachorowania na celiakię (teraz i w przyszłości), a choroba zostaje wykluczona. Celiakia często mylnie nazywana jest choroba wieku dziecięcego, tymczasem może uaktywnić się w każdym wieku.
Nietolerancja glutenu – jakie mogą być objawy celiakii?
Warto pamiętać, że objawy nietolerancji glutenu są bardzo różnorodne i nieoczywiste. To oznacza, że u każdego choroba może objawiać się zupełnie inaczej i mieć całkowicie inny przebieg. Celiakia przeważnie kojarzona jest z problemami ze strony układu pokarmowego, tymczasem te objawy występują zaledwie u ok. 10% chorych. To duże utrudnienie dla rozpoznania tego schorzenia, ponieważ wielu symptomów na początku po prostu nie łączy się z celiakią.
Dowiedz się więcej: Objawy celiakii
Zamów badanie na celiakię
Co zawiera nasze badanie na celiakię:
- Najszerszy zakres badania na celiakie (DQ2,2 DQ2,5 DQ8 w podjednostce α i β).
- Wynik badania już w 7 dni roboczych.
- Kurier w cenie badania dostarczy do Ciebie zestaw do samodzielnego pobrania i odbierze go po zamówieniu na stronie.
- Do wyniku badania otrzymasz pisemne zalecenia lekarskie oraz dietetyczne, a przy pozytywnym rezultacie – dodatkowo przykładowe menu bezglutenowe.
- Badanie jest bezbolesne, wykonywane z wymazu z policzka (taka próbka ma większą stabilność niż próbka krwi).
- Badanie objęte jest gwarancją próbki – każda próbka która trafi do badania jest objęta gwarancją co oznacza, że gdyby wymaz okazał się „niewystarczający” kolejny zestaw otrzymają Państwo bezpłatnie.
Nietolerancja glutenu — jak często występuje?
Niestety aż 95% chorych nie wie o swojej celiakii, a średni okres diagnostyczny wynosi ok. 10–12 lat. Tymczasem nieleczona może powodować poważne konsekwencje zdrowotne, w tym aż 40-krotnie zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory układu pokarmowego (głównie chłoniaki). Dlatego –jeśli borykasz się z przykrymi dolegliwościami, nie ryzykuj! Wykonaj test DNA na celiakię, aby móc ją wykluczyć!
Celiakia — jak powinna wyglądać diagnostyka?
Niestety wciąż nie ma jednego uniwersalnego badania, które może dać 100% potwierdzenie choroby, jednak diagnostykę celiakii najlepiej rozpocznij od badań genetycznych. Dlaczego? Jeśli nie wytępią u Ciebie geny odpowiedzialne za celiakię (HLA DQ2,2 i/lub HLA DQ2,5 i/lub HLA DQ8), tym jednym badaniem możesz ją wykluczyć.
Z kolei jeśli wystąpi u Ciebie przynajmniej jeden z tych genów, należy sprawdzić, czy choroba jest aktywna (ponieważ może uaktywnić się w każdym momencie). Aby to sprawdzić, należy wykonać badania z krwi na przeciwciała. Jeśli analiza nie wykaże aktywności, pamiętaj, aby raz na jakiś kontrolować ich poziom.
Może zainteresuje Cię również:
Przeczytaj także:
- BADANIA NA CELIAKIE
- CELIAKIA A CHOROBY AUTOIMMUNOLOGICZNE
- CELIAKIA OBJAWY
- DIETA BEZGLUTENOWA
- CELIAKIA W RODZINIE