Problemy psychologiczne
W badaniach dotyczących samooceny jakości życia dzieci i dorosłych chorych na celiakię wykazano, że posiadają dość wysoki stopień samozadowolenia z życia. Spotykają się jednak z problemami psychologicznymi związanymi z akceptacją diety ale nie tylko. Pierwsze chwile po usłyszeniu diagnozy mogą być trudne. Przychodzi moment załamania, buntu wraz z pytaniami “Dlaczego ja?” Na negatywne okoliczności towarzyszące chorobie szczególnie podatne są dzieci.
Nie można oddzielić zdrowia psychicznego od fizycznego
Choroba pacjenta pociąga za sobą konieczność stosowania diety bezglutenowej przez całe jego otoczenie. Wymaga to dbania nie tylko o odżywianie się ale i o prawidłową atmosferę w domu. Dziecku trudno jest zrozumieć, dlaczego nie może zjeść drożdżówki a rodzeństwo je wszystko, co chce. Dietę bezglutenową najtrudniej akceptują dzieci, u których pojawiła się konieczność jej wprowadzenia w późniejszym okresie życia ze względu na przyzwyczajenia smakowe. Poza problemami związanymi z akceptacją diety u 15 % pacjentów stwierdza się objawy chorób psychicznych, w tym zaburzeń depresyjnych. Należą do nich często kłopoty z koncentracją uwagi, drażliwość i zaniżone poczucie własnej wartości. Czasami może okazać się konieczna specjalistyczna pomoc psychologiczna i nie warto wtedy z niej skorzystać.
Nietolerancje pokarmowe – umów się na badanie
Rozwój psychospołeczny dzieci
Badania nad psychospołecznym rozwojem dzieci z przewlekłymi chorobami somatycznymi ujawniły, że długi czas trwania choroby i leczenia sprzyja pozostawieniu śladów w psychice, relacjach z bliższymi i całym otoczeniem. Choroba przewlekła może więc stanowić czynnik wystąpienia nieprawidłowości o różnym zakresie i stopniu nasilenia a charakter zmian zależy nawet nie od samej choroby ale od całokształtu uwarunkowań środowiskowo-sytuacyjnych. Ponadto choroba przewlekła może wpływać na samą szybkość rozwoju dziecka, niekoniecznie zaś musi go zakłócać czy hamować. Prawidłowemu funkcjonowaniu w chorobie sprzyja przede wszystkim aktywne reagowanie na wszelkie utrudnienia związane z nią. Nie jest dobrze natomiast, gdy chory pozostaje bierny np. w zakresie podporządkowania się do zaleceń lekarza.
Zobacz też:
Pomoc dla chorych
Opieka nad dzieckiem na diecie bezglutenowej
Czym jest celiakia