Celiakia i Hashimoto – często występują razem
Masz zapalenie tarczycy Hashimoto? Badania dowodzą, że aż 50% osób z tą chorobą może mieć też inne groźne schorzenie – celiakię [1]. Aby mieć pewność co do stanu swojego zdrowia, warto przebadać się więc pod kątem tej choroby. To ważne: tylko prawidłowa diagnoza i ewentualna dieta bezglutenowa umożliwią skuteczne leczenie obu tych schorzeń.
Spis treści:
- Hashimoto i celiakia – dlaczego mogą współwystępować?
- Celiakia i Hashimoto objawiają się podobnie
- Gluten a Hashimoto – kiedy gluten działa toksycznie a farmakoterapia nie daje oczekiwanych rezultatów
- Hashimoto a celiakia – poznaj wpływ tej choroby na Hashimoto
- Celiakia a Hashimoto — czy trzeba wykluczyć gluten?
- Jak sprawdzić czy możesz jeść gluten?
- Zamów badanie genetyczne na celiakie
Naukowcy uznali, że nie ma lekarstwa na Hashimoto, jednak można doprowadzić do remisji choroby. Badania pokazują, że nawet u 20% osób z celiakią i Hashimoto może nastąpić remisja choroby po roku od przejścia na dietę bezglutenową [2].
Hashimoto i celiakia – dlaczego mogą współwystępować?
Hashimoto i celiakia często razem współwystępują. Są to schorzenia o podłożu autoimmunologicznym, które często występują jednocześnie. To właśnie dlatego Europejskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia (ESPGHAN) rekomenduje realizację testów w kierunku celiakii u wszystkich osób chorujących na Hashimoto [3].
Celiakia i Hashimoto objawiają się podobnie
Celiakia i Hashimoto mają bardzo podobne objawy, dlatego poprawna diagnoza jest często długa i niepoprawna. Często ja pojawiające się objawy obwiniamy chorobę tarczycy, a może okazać się, że to właśnie celiakia je powoduje, lub prowadzi do ich nasilenia.
Już jakiś czas poddajesz się terapii z powodu Hashimoto, jednak czujesz się coraz gorzej, a symptomy nie słabną? Być może przyczyną jest właśnie trwała nietolerancja glutenu, której nie leczysz.
Nietolerancje pokarmowe – umów się na badanie
Gluten a Hashimoto – kiedy gluten działa toksycznie a farmakoterapia nie daje oczekiwanych
rezultatów
Celiakia czyli trwała nietolerancja glutenu, jest chorobą o podłożu autoimmunologicznym. Organizm chorego, po dostarczeniu glutenu tworzy przeciwciała które niszczą kosmki jelitowe, czyli małe wypustki w jelicie cienkim. Ich rolą jest min. przyswajanie składników odżywczych: z jedzenia, suplementów diet czy leków. Gdy kosmki są zdegradowane, wchłanianie nie przebiega prawidłowo, czego konsekwencjami są niedożywienie i niedobory oraz mniejsza skuteczność podawanych substancji leczniczych.
Wiele mówi się o nieszczelności jelit przy Hashimoto , choć tak naprawdę nie ma żadnych dowodów naukowych, że takie schorzenie istnieje. Za problemy z wchłanianiem przy autoimmunologicznym zapaleniu tarczycy może odpowiadać właśnie celiakia.
Hashimoto a celiakia – poznaj wpływ tej choroby na Hashimoto
Gdy chorujesz na te dwie choroby na raz, celiakia może nie tylko powodować nieprzyjemne objawy, ale też niekorzystnie odbijać się na leczeniu Hashimoto. Hashimoto a celiakia — W jaki sposób?
powodując mniejszą skuteczność terapii Hashimoto (zniszczone kosmki jelitowe nieprawidłowo przyswajają substancje lecznicze);
zaostrzając przykre i groźne objawy obu schorzeń;
podwyższając ryzyko zachorowania na raka, przede wszystkim przewodu pokarmowego.
Celiakia a Hashimoto — czy trzeba wykluczyć gluten?
Wiele osób z Hashimoto ogranicza gluten – też do nich należysz? Możesz więc myśleć, że badanie na celiakię nie jest Ci potrzebne… Nic bardziej mylnego! Jeśli chorujesz również na celiakię, musisz całkowicie wyeliminować gluten, aby odbudować kosmki jelitowe. W tym przypadku nawet bardzo mała ilość glutenu – np. taka, która znajduje się w okruszkach bułki – niekorzystnie wpływa na jelita.
Nie ma jednak dowodów, które potwierdziłyby słuszność rutynowego stosowania diety bezglutenowej u w wszystkich osób dotkniętych chorobą Hashimoto. Rezygnacja z glutenu jest uzasadniona tylko wtedy, gdy osoba chorująca na chorobę Hashimoto ma jeszcze rozpoznaną celiakię. Sytuacja ma się zresztą bardzo podobnie, jeśli chodzi o wykluczenie z diety nabiału i wszystkich produktów zawierających laktozę. Dieta bezlaktozowa może zwiększyć skuteczność leczenia choroby Hashimoto, pod warunkiem, że chory ma nietolerancję laktozy.
Jak sprawdzić czy możesz jeść gluten?
W przypadku osób z chorobą Hashimoto, a więc tych będących w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na celiakię, diagnostykę najlepiej rozpocząć od badania genetycznego. To jedyny sposób, aby w 100% wykluczyć tę chorobę. Jeśli nie masz genów z nią związanych, to celiakia nigdy u Ciebie nie wystąpi. Są jeszcze badania przeciwciał (badania z krwi), ale nie będą one wiarygodne w pewnych przypadkach np. w przypadku diety ograniczającej gluten, przy wczesnym etapie choroby, czy u osób które w ogóle nie wytwarzają przeciwciał. Dlatego sięga się po nie, dopiero wówczas, gdy test genetyczny wskaże obecność któregoś z genotypów HLA: DQ2,2; DQ2,5 lub/i DQ8.
Zamów badanie genetyczne na celiakie
Co zawiera nasze badanie na celiakię:
- Najszerszy zakres badania na celiakie (DQ2,2 DQ2,5 DQ8 w podjednostce α i β).
- Wynik badania już w 7 dni roboczych.
- Kurier w cenie badania dostarczy do Ciebie zestaw do samodzielnego pobrania i odbierze go po zamówieniu na stronie.
- Do wyniku badania otrzymasz pisemne zalecenia lekarskie oraz dietetyczne, a przy pozytywnym rezultacie – dodatkowo przykładowe menu bezglutenowe.
- Badanie jest bezbolesne, wykonywane z wymazu z policzka (taka próbka ma większą stabilność niż próbka krwi).
- Badanie objęte jest gwarancją próbki – każda próbka która trafi do badania jest objęta gwarancją co oznacza, że gdyby wymaz okazał się „niewystarczający” kolejny zestaw otrzymają Państwo bezpłatnie.
.
Może zainteresuje Cię również:
Do rezultatu testu DNA dołączone są zalecenia lekarskie i dietetyczne oraz – jeśli wynik wskaże na obecność genów – przykładowy jadłospis bezglutenowy. Jeśli sobie życzysz, masz także możliwość skonsultowania wyniku z lekarzem, co ułatwi podjęcie dalszych kroków w kierunku zdrowia.
Źródła:
[1] Wentz I., Hashimoto. Jak w 90 dni pozbyć się objawów i odzyskać zdrowie, Kraków 2017. [2] Wentz I., Hashimoto. Jak w 90 dni pozbyć się objawów i odzyskać zdrowie, Kraków 2017. [3] Nowe wytyczne diagnostyki celiakii wg Europejskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci (ESPGHAN), oprac. A. Rybak, „Standardy Medyczne Pediatria” 2012, 9, s. 179–184.