Kiedy twoje dziecko jest za niskie — czy to wina glutenu?
Celiakia częściej przyczynia się do zaburzeń wzrostu u dzieci niż niedobór hormonu wzrostu. Jest to efektem chronicznego niedoboru składników odżywczych powodowanych nieprawidłową pracą jelit u celiaków. Im szybciej zdiagnozujemy chorobę i zaczniemy leczenie tym większe szanse, że dziecko urośnie i będzie rozwijało się prawidłowo.
Co to jest celiakia
Celiakia jest trwałą nietolerancją glutenu. Nieleczona prowadzi do niebezpiecznych powikłań w tym niskiego wzrostu, karłowatości czy problemów behawioralnych. Z wiekiem lista objawów znacząco wydłuża się. Celiakia długo była nazywana „chorobą wieku dziecięcego” ponieważ charakterystyczne objawy u dzieci z czasem ustępują i przybierają inne formy typowe także dla różnych chorób.
Dzieci z celiakią przestają rosnąć — to fakt!
Dzieci chore na celiakię dużo częściej przestają rosnąć, a nawet cierpią na karłowatość. Wiąże się to z nieprawidłową pracę jelita cienkiego — ściślej kosmków jelitowych, które w celiakii ulegają zanikowi. W skutek tego składniki odżywcze konieczne do prawidłowego rozwoju i wzrostu nie wchłaniają się właściwie. Dodatkowo w wyniku powikłań choroby takich jak wymioty czy biegunki dzieci nadmiernie tracą inne mikroelementy.
Zamów badanie na celiakię
Inne powikłania celiakii
Nieleczona celiakia ma niebezpieczne konsekwencje. Początkowo u niemowlaka są to biegunki i wymioty, ale już u starszych dzieci wymienia się:
- ból brzucha
- wzdęcia
- nieprawidłową postawę ciała – opadłe ramiona i pośladki
- problemy neurologiczne i behawioralne
- spadek wagi
- nudności
Nietolerancje pokarmowe – umów się na badanie
Testy DNA najpewniej określą czy dziecko jest chore
Badanie na celiakię najlepiej rozpocząć od testów genetycznych, gdyż tylko osoby z genem DQ2 i/lub DQ8 są zagrożone chorobą. Celiakia jest chorobą genetyczną dziedziczoną rodzinnie więc jeśli rodzic jest celiakiem, dziecko pewnie też.
Warto pamiętać, że brak objawów takich jak wymioty, wzdęcia, spadek wagi itp. nie znaczy, że dziecko jest zdrowe. Wiąże się to z tym, że 30% chorych cierpi na celiakię utajoną – bezobjawową, która uaktywnia się w wyniku silnych bodźców np. stresu, zawału, ciąży. Dodatkowo test DNA jako jedyny umożliwia jednoznacznie i bezboleśnie potwierdzić lub wykluczyć celiakię.
Moje dziecko ma gen DQ2/DQ8. Co dalej?
Jeśli test DNA potwierdzi chorobę oraz wystąpią typowe objawy celiakii, ESPGHAN (Europejskie Stowarzyszenie Pediatrii, Gastrologii, Hepatologii i Żywienia), zaleca dodatkowo wykonanie badań krwi w kierunku przeciwciał: tTG oraz EmA. Jeśli wszystkie badania dadzą wynik dodatni, dziecko ma szansę uniknąć biopsji jelita cienkiego.
Celiakia jest chorobą, z której nie wyrasta się. Jedynym lekiem jest przestrzeganie diety bezglutenowej. Tylko całkowite wyeliminowanie glutenu z pożywienia, pozwoli odbudować kosmki jelitowe. Dzięki temu dziecko zacznie przyswajać składniki odżywcze.
Tylko badania DNA dadzą pewny wynik
Największą zaletą badań DNA na celiakie jest ich pewny, wiarygodny i jednoznaczny wynik oraz to, że przeprowadzane są bezbolesne. Nie wymagają także skierowania lekarza. Warto pamiętać, że na celiakię mogą być chorzy wszyscy, dlatego tak ważne jest zrobienie badań.
Szczególnie poleca się wykonanie badań DNA na celiakie jeśli:
- ktoś w rodzinie choruje na celiakię (celiakia jest dziedziczna)
- u dziecka występuje anemia
- dziecko choruje na cukrzycę typu I
- dziecko urodziło się z zespołem Downa
- badania serologiczne wykazały obecność przeciwciał