Masz anemię? Sprawdź czy przyczyną nie jest celiakia
Anemia jest częstym stanem patologicznym – szczególnie niebezpiecznym, jeśli utrzymuje się od dłuższego czasu lub nawraca. Najpowszechniejszą postacią anemii jest niedokrwistość z niedoboru żelaza. Żelazo jest kluczowym składnikiem hemoglobiny, która pomaga przechowywać i transportować tlen w czerwonych krwinkach. W przypadku obniżonej ilości żelaza czerwone krwinki transportują do wszystkich tkanek i organów mniejszą ilość tlenu. Inne formy anemii mogą być spowodowane niedoborem witaminy B12 czy kwasu foliowego w organizmie [1].
Leczenie należy zacząć od ustalenia przyczyny anemii – tylko wtedy będzie skuteczne. Odpowiedzialna za anemię bardzo często jest celiakia, która upośledza zdolność wchłaniania substancji odżywczych do organizmu.
Spis treści:
- Celiakia a anemia — celiakia może być przyczyną anemii i niedoborów
- Anemia a celiakia — w czym są podobne?
- Anemia a gluten — czy to celiakia stoi za anemią, jak sprawdzić?
- Zamów badanie genetyczne na celiakie
Celiakia a anemia — celiakia może być przyczyną anemii i niedoborów
Nieleczona celiakia prowadzi do uszkodzenia kosmków jelitowych, które odpowiadają za wchłanianie substancji odżywczych. Powoduje to zespół złego wchłaniania, którego konsekwencją bardzo często jest właśnie anemia. Niedokrwistość z niedoboru żelaza występuje u ok. 46% pacjentów z celiakią [2].
Nieleczona celiakia może również prowadzić do niedoborów witamin A, D, E, K oraz witamin z grupy B, upośledzenia wchłaniania białek i tłuszczów, zaburzenia rozkładu dwucukrów i gospodarki wapniowo-fosforowej, wtórnej niedoczynność przytarczyc, a nawet poronienia nawykowego czy niepłodności i wielu innych schorzeń.
Nietolerancje pokarmowe – umów się na badanie
Anemia a celiakia — w czym są podobne?
Jeżeli objawy anemii nie ustępują pomimo zwiększenia przyjmowanych dawek żelaza, witaminy B12 i kwasu foliowego, to bardzo prawdopodobne, że jesteś chora na celiakię i tylko skuteczne jej leczenie pozwoli Ci pozbyć się anemii.
Leczenie celiakii spowoduje odbudowę kosmków jelitowych, co umożliwi ponowne przyswajanie żelaza, witaminy B12 oraz kwasu foliowego. Dzięki temu uzupełnisz niedobory i wyleczysz się z anemii, a także pozbędziesz się innych nieprzyjemnych objawów choroby. Dodatkowo uchronisz się przed groźnymi komplikacjami zdrowotnymi, m.in. poronieniem i nowotworem układu pokarmowego.
Opis przypadku – młoda kobieta z anemią
U 25-letniej kobiety wykryto niedokrwistość. Jedynym objawem było zmęczenie – nie stwierdzono innych symptomów czy nieprawidłowości. Kobieta korzystała z antykoncepcji hormonalnej i miesiączkowała co 3 miesiące, więc nie dochodziło do nadmiernej utraty krwi (a wraz z nią żelaza). Wykluczono również częste oddawanie krwi, nowotwór przewodu pokarmowego, chorobę wrzodową.
Za najbardziej prawdopodobną przyczynę anemii uznano nieleczoną celiakię – po wykonaniu badań potwierdzono diagnozę i ujawniono zanik kosmków jelitowych. Okazało się, że trwała nietolerancja glutenu występowała już w rodzinie. Po wprowadzeniu diety bezglutenowej i suplementacji wyniki badań krwi poprawiły się (stężenia hemoglobiny i ferrytyny były prawidłowe), a pacjentka czuła się dobrze [2].
Anemia a gluten — czy to celiakia stoi za anemią, jak sprawdzić?
Anemia jest bezpośrednim wskazaniem do wykonania badania na celiakię. Najlepszym sposobem na rozpoczęcie diagnostyki jest test DNA, ponieważ jako jedyny wykluczy chorobę lub potwierdzi występowanie genów odpowiedzialnych za celiakię (DQ2,2 i/lub DQ2,5 i/lub DQ8) – pokazujących predyspozycje do zachorowania. Jest to spora oszczędność ponieważ jeśli nie masz genu, wiesz że nigdy nie zachorujesz i możesz zakończyć diagnostykę na tym etapie. Co do potwierdzenia celiakii, niestety nie ma jednego uniwersalnego badania które potwierdzi chorobę- do tego potrzebne są przynajmniej dwa badania.
Aby sprawdzić, czy choroba już się rozwija, należy zrobić badania krwi całkowite IgA oraz przeciwciała tTG i EmA. Jeśli oba wyniki będą dodatnie, lekarz może odstąpić od wykonania biopsji jelita cienkiego, która u dzieci robiona jest w pełnej narkozie.
Wykonując badanie genetyczne na celiakię, zyskasz pewność co do stanu swojego zdrowia oraz będziesz mogła podjąć skuteczne leczenie. Dodatkowo to jedyna metoda diagnozowania celiakii, gdy już jesteś na diecie ograniczającej gluten oraz przy wczesnym stadium celiakii.
Zamów badanie genetyczne na celiakie
Co zawiera nasze badanie na celiakię:
- Najszerszy zakres badania na celiakie (DQ2,2 DQ2,5 DQ8 w podjednostce α i β).
- Wynik badania już w 7 dni roboczych.
- Kurier w cenie badania dostarczy do Ciebie zestaw do samodzielnego pobrania i odbierze go po zamówieniu na stronie.
- Do wyniku badania otrzymasz pisemne zalecenia lekarskie oraz dietetyczne, a przy pozytywnym rezultacie – dodatkowo przykładowe menu bezglutenowe.
- Badanie jest bezbolesne, wykonywane z wymazu z policzka (taka próbka ma większą stabilność niż próbka krwi).
- Badanie objęte jest gwarancją próbki – każda próbka która trafi do badania jest objęta gwarancją co oznacza, że gdyby wymaz okazał się „niewystarczający” kolejny zestaw otrzymają Państwo bezpłatnie.
Może zainteresuje Cię również:
Jak wykonam badanie celiakii ?
Wystarczy, że zamówisz je przez naszą stronę internetową, na czacie lub podczas rozmowy telefonicznej z naszą konsultantką. Zamów zestaw do samodzielnego pobrania przez naszą stronę www, a my wyślemy Ci go darmowym kurierem pod wskazany adres.
Samodzielnie w domu
Wystarczy, że zamówisz zestaw do badania, w którym znajdują się wymazówki. Za ich pomocą możesz samodzielnie pobrać wymaz. Następnie kontaktujesz się z nami, a my wyślemy do Ciebie kuriera, który odbierze pobrany materiał.
W najbliższej placówce
Badanie możesz także wykonać w 1 z 200 naszych placówek.Wykwalifikowany personel pobierze od Ciebie wymaz (lub krew) i przekaże nam go do badania. Pobranie trwa zaledwie kilka sekund i jest bezbolesne!
Badanie wykonywane z wymazu jest przy tym tak samo pewne jak badanie krwi (jest to badanie genetyczne opierające się na analizie DNA, a nasze DNA jest niezmienne bez względu na to, skąd zostało wyizolowane). Do realizacji badania wykorzystujemy certyfikowane odczynniki IVD CE i jest wykonywane metodą Q‑PCR. Dodatkowo każda próbka objęta jest gwarancją jakości, jeśli na próbce jest zbyt mało materiału, laboratorium prosi o dosłanie nowej, co nie wiąże się z dodatkowym kosztem.
Źródła:
[1] M. Chełstowska, K. Warzocha, Objawy kliniczne i zmiany laboratoryjne w diagnostyce różnicowej niedokrwistości, „Onkologia w Praktyce Klinicznej” 2006, t. 2, nr 3.
[2] Ranjini R. Roy, Matthew R. Thomas, 25-letnia kobieta z niedokrwistością, tłum. Jabłońska-Som A., „Medycyna po Dyplomie” 2011, vol. 20, nr 2.