Uporczywe afty w jamie? Może odpowiadać za nie celiakia
Twoje dziecko lub Ty cierpicie z powodu uporczywych, nawracających aft i innych zmian w buzi? Afty w jamie ustnej są jednym z częstszych objawów celiakii – szczególnie u najmłodszych chorych. W takiej sytuacji, aby sobie z nimi poradzić i uwolnić siebie lub dziecko od nieprzyjemnych objawów oraz ustrzec przed kolejnymi (m.in. anemią), konieczna jest odpowiednia diagnostyka. Szybkie postawienie diagnozy i w razie potrzeby odstawienie glutenu to szansa na szybki powrót do normalnego funkcjonowania.
Spis treści:
Afty — czym są i skąd się biorą?
Afty to bolące nadżerki i owrzodzenia w ustach. Są bardzo nieprzyjemne, a niejednokrotnie uniemożliwiają nawet wykonywanie codziennych czynności – mycie zębów, jedzenie czy mówienie. Nie wiadomo dokładnie, dlaczego się pojawiają, ale duży wpływ mają na pewno niedobory minerałów i witamin (m.in. kwasu foliowego, wit. B12 i żelaza) oraz zaburzenia układu immunologicznego [1].
Afty w jamie ustnej? To jeden z objawów celiakii
W źródłach naukowych możemy przeczytać: „Niektórzy autorzy podają występowanie aft nawracających na błonie śluzowej jamy ustnej jako jeden ze swoistych objawów celiakii [2]”.
To wszystko dlatego, że celiakia wiąże się z występowaniem nieprawidłowej reakcji układu immunologicznego. Gdy chora osoba dostarczy do organizmu gluten, atakowane są kosmki jelitowe – małe wypustki w jelicie, które powiększają powierzchnię jego chłonną.
Zdegradowane kosmki jelitowe nie mogą prawidłowo wchłaniać witamin, minerałów i innych substancji dostarczanych do organizmu (np. składników aktywnych z leków czy suplementów). To z kolei wiąże się z niedoborami (m.in. właśnie kwasu foliowego czy witaminy B12) i niedożywieniem organizmu.
Nietolerancje pokarmowe – umów się na badanie
Celiakia afty — co powinno zaniepokoić?
Nieleczona celiakia może mieć tak naprawdę wiele różnych objawów, lekarze mówią nawet, że każdy chory ma trochę inną celiakię. Oprócz aft w jamie ustnej mogą to być np. problemy skórne, bóle głowy, bóle mięśni i kości, osteoporoza, problemy z płodnością czy poronienia. Do objawów trwałej nietolerancji glutenu należą też anemia, zmęczenie organizmu, spadek samopoczucia czy nawet depresja. U niektórych chorych mogą pojawić się też problemy żołądkowe.
Afty u dzieci — to może być objaw celiakii
Celiakia u dziecka to często również biegunka, bóle brzuszka i inne problemy tego typu. Niedobory związane z celiakią nierzadko wywołują też problemy ze wzrostem i przybieraniem na wadze, a nawet anemię czy przedwczesną osteoporozę. Do możliwych objawów nieleczonej celiakii należą też wysypka, próchnica czy zmiany w zachowaniu: płaczliwość, agresja, rozdrażnienie czy spadek koncentracji i problemy z nauką.
Afty celiakia — jak można sobie pomóc?
Diagnozując ich prawdziwą przyczynę i rozpoczynając odpowiednią terapię. Dzięki niej można zadbać o jelita, odbudować kosmki jelitowe i znów zacząć wchłaniać niezbędne składniki odżywcze.
Zachorowanie na celiakię jest możliwe u osób z predyspozycjami genetycznymi. Schorzenie może ujawnić się natomiast pod wpływem różnych czynników, np. spadku odporności, infekcji, stresu czy zabiegu operacyjnego. Jak przebiega diagnostyka?
Z powodu genetycznego podłoża choroby na początku warto rozważyć badanie DNA. Na podstawie jego wyniku można całkowicie wykluczyć celiakię (przy braku genów) lub potwierdzić genetyczną skłonność do zachorowania. Przy wyniku potwierdzającym realizowane są badania potwierdzające (w kierunku przeciwciał, czasem biopsja jelita).
Warto również pamiętać, że trwała nietolerancja glutenu jest chorobą dziedziczną – jeśli zostanie wykryta u Ciebie, Twojego dziecka lub bliskiego krewnego, warto przebadać również innych członków najbliższej rodziny (rodziców, dzieci i rodzeństwo chorego). To pozwala mieć pewność co do stanu swojego zdrowia i w razie potrzeby zareagować odpowiednio szybko.
Zamów badanie genetyczne na celiakie
Co zawiera nasze badanie na celiakię:
- Najszerszy zakres badania na celiakie (DQ2,2 DQ2,5 DQ8 w podjednostce α i β).
- Wynik badania już w 7 dni roboczych.
- Kurier w cenie badania dostarczy do Ciebie zestaw do samodzielnego pobrania i odbierze go po zamówieniu na stronie.
- Do wyniku badania otrzymasz pisemne zalecenia lekarskie oraz dietetyczne, a przy pozytywnym rezultacie – dodatkowo przykładowe menu bezglutenowe.
- Badanie jest bezbolesne, wykonywane z wymazu z policzka (taka próbka ma większą stabilność niż próbka krwi).
- Badanie objęte jest gwarancją próbki – każda próbka która trafi do badania jest objęta gwarancją co oznacza, że gdyby wymaz okazał się „niewystarczający” kolejny zestaw otrzymają Państwo bezpłatnie.
Może zainteresuje Cię również:
Źródła:
[1] K. Skrzelewska, M. Czerwionka-Szaflarska, Analiza zmian w jamie ustnej u dzieci, młodzieży i młodych dorosłych z chorobą trzewną, „Przegląd Pediatryczny” 2004, 34, 1.
[2] L. Postek−Stefańska, J. Kalacińska, A. Wierzbicka, B. Kalita, M. Ślimok, A. Sikora, M. Brzoza, Stan narządu żucia u dzieci z ciężkimi alergiami pokarmowymi i zespołem złego wchłaniania, „Dental and Medical Problems” 2003, 40, 2.