Osteoporoza i osteopenia – może powodować je celiakia
Czy wiesz, że aż 40% chorych na celiakię ma zmiany kostne charakterystyczne dla osteopenii, a 26% – dla osteoporozy? [1] Inne badania wykazały ponadto, że osoby dorosłe z osteoporozą aż 10 razy częściej niż osoby zdrowe mają właśnie celiakię! [2] Co ważne, nieleczona celiakia może wiązać się z wystąpieniem problemów kostnych już u dzieci. Na szczęście można szybko sprawdzić, czy do osteoporozy lub osteopenii przyczynia się trwała nietolerancja glutenu.
Spis treści:
- Osteoporoza i osteopenia — wapń jest niezbędny dla prawidłowej gęstości kości
- Osteoporoza i osteopenia — czy powodem może być celiakia?
- Osteoporoza i osteopenia — mniejsza gęstość kości? Znaczenie ma też nietolerancja laktozy
- Celiakia u dziecka – proces tworzenia kości może być zaburzony
- Osteoporoza wtórna
- Osteoporoza i osteopenia — wykrycie celiakii to mniejsze ryzyko choroby i złamań
- Zamów badanie genetyczne na celiakie
Osteoporoza i osteopenia — wapń jest niezbędny dla prawidłowej gęstości kości
Na mineralizację kości i budowę szkieletu ma wpływ przede wszystkim dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości wapnia (który wchłania się przy udziale witaminy D) i fosforu. To ważne szczególnie w okresie dziecięcym i dojrzewania – budowa szkieletu kończy się ok. 20. roku życia. Później kości stają się gęstsze i bardziej uwapnione, by ok. 30. roku życia osiągnąć swoją masę maksymalną [2].
Niestety wraz z wiekiem tkanka kostna ulega stałemu ubytkowi, a wapń – chociaż w trochę mniejszej ilości – wciąż jest niezbędny dla zachowania odpowiedniego bilansu [2] chroniącego przed zbyt dużą i szybką resorpcją kości.
Nietolerancje pokarmowe – umów się na badanie
Osteoporoza i osteopenia — czy powodem może być celiakia?
Gdy wapń nie wchłania się prawidłowo proces budowania kości również nie zachodzi w sposób poprawny, utrudnione staje się też zachowanie bilansu chroniącego przed osteoporozą w późniejszym wieku. Niestety nieleczona celiakia powoduje właśnie problemy z przyswajaniem składników odżywczych z pożywienia oraz substancji aktywnych z leków czy suplementów. Jak to możliwe?
Celiakia polega na nieprawidłowej reakcji organizmu na gluten. Zamiast go trawić, zaczyna wytwarzać przeciwciała, które atakują kosmki jelitowe. Tymczasem te małe wypustki w jelicie cienkim mają za zadanie wchłaniać składniki odżywcze… Zdegradowane nie mogą pełnić swojej funkcji, co powoduje niedobory (w tym m.in. wapnia, fosforu czy witaminy D) i niedożywienie organizmu.
Osteoporoza i osteopenia — mniejsza gęstość kości? Znaczenie ma też nietolerancja laktozy
Laktoza po strawieniu ułatwia wchłanianie wapnia [2], dlatego nietolerancja laktozy również niekorzystnie wpływa na kościec. Niestety nietolerancja glutenu i nietolerancja laktozy często współwystępują, a zdarza się, że to celiakia wywołuje to drugie schorzenie.
Dzieje się tak, ponieważ zdegradowane kosmki jelitowe mogą powodować również niedobory enzymów – w tym laktazy. Wówczas mamy do czynienia z wtórną nietolerancją laktozy, która mija po eliminacji glutenu.
Celiakia u dziecka – proces tworzenia kości może być zaburzony
Czaja-Bulsa i inni w swoich badaniach wykazali, że:
„w […] chorobie trzewnej u dzieci nieprzestrzeganie diety eliminacyjnej, która prowadzi do zaniku kosmków jelitowych i zespołu złego wchłaniania, oraz niskie spożycie wapnia są głównymi czynnikami ryzyka występowania osteopenii i osteoporozy” [2].
Co więcej:
„Niewystarczająca szczytowa masa kostna wiąże się z ryzykiem wystąpienia osteoporozy w okresie późniejszym” [2].
Nieleczona celiakia w młodym wieku może zatem zwiększać ryzyko wystąpienia osteopenii lub osteoporozy w dorosłym życiu, a nawet… wywoływać osteoporozę już u dziecka! Zaburzenia wzrostu, bóle kości i mięsni czy wady postawy – te objawy mogą świadczyć właśnie o obecności tego schorzenia u malucha. Na szczęście u dzieci szybkie rozpoczęcie leczenia może przyczynić się do ustąpienia zmian kostnych [2].
Osteoporoza wtórna
Podwyższone ryzyko wystąpienia osteopenii czy osteoporozy u dorosłego występuje nie tylko wtedy, gdy zaburzenia wchłaniania wapnia i tworzenia kości obecne były w wieku dziecięcym. Również zachorowanie na celiakię w dorosłym życiu (choroba może uaktywnić się w każdym momencie) zwiększa ryzyko problemów kostnych. Nieprawidłowe przyswajanie wapnia i witaminy D zaburza bowiem zachowanie odpowiedniego bilansu, który chroni przed zbyt szybkim ubytkiem kości i osteoporozą.
Osteoporoza i osteopenia — wykrycie celiakii to mniejsze ryzyko choroby i złamań
„Po wprowadzeniu diety bezglutenowej markery kostne stopniowo osiągają wartości prawidłowe, zwiększa się masa kości i normalizuje wzrost pacjentów. […] dalsze nieprzestrzeganie diety bezglutenowej oraz odmawianie przyjmowania leków stosowanych w terapii osteoporozy będą nasilać u chorego proces utraty masy kostnej i zwiększać ryzyko złamań” [1].
Co ważne, nieleczone celiakia może zaburzać również wchłanianie leków stosowanych przy osteopenii i osteoporozie, dlatego dla terapii tych chorób eliminacja glutenu jest dodatkowo istotna. Ważne, żeby dietę ułożyć przy pomocy dietetyka, aby zapobiec dalszym niedoborom.
Przed rozpoczęciem diety bezglutenowej trzeba jednak sprawdzić, czy to na pewno celiakia…
Jak wykonam badanie celiakii ?
Wystarczy, że zamówisz je przez naszą stronę internetową, na czacie lub podczas rozmowy telefonicznej z naszą konsultantką. Zamów zestaw do samodzielnego pobrania przez naszą stronę www, a my wyślemy Ci go darmowym kurierem pod wskazany adres.
Zestawy wysyłamy również za granicę
Samodzielnie w domu
Wystarczy, że zamówisz zestaw do badania, w którym znajdują się wymazówki. Za ich pomocą możesz samodzielnie pobrać wymaz. Następnie kontaktujesz się z nami, a my wyślemy do Ciebie kuriera, który odbierze pobrany materiał.
Badanie możesz także wykonać w 1 z 200 naszych placówek.Wykwalifikowany personel pobierze od Ciebie wymaz (lub krew) i przekaże nam go do badania. Pobranie trwa zaledwie kilka sekund i jest bezbolesne!
Badanie wykonywane z wymazu jest przy tym tak samo pewne jak badanie krwi (jest to badanie genetyczne opierające się na analizie DNA, a nasze DNA jest niezmienne bez względu na to, skąd zostało wyizolowane). Do realizacji badania wykorzystujemy certyfikowane odczynniki IVD CE i jest wykonywane metodą Q‑PCR. Dodatkowo każda próbka objęta jest gwarancją jakości, jeśli na próbce jest zbyt mało materiału, laboratorium prosi o dosłanie nowej, co nie wiąże się z dodatkowym kosztem.
Zamów badanie genetyczne na celiakie
Co zawiera nasze badanie na celiakię:
- Najszerszy zakres badania na celiakie (DQ2,2 DQ2,5 DQ8 w podjednostce α i β).
- Wynik badania już w 7 dni roboczych.
- Kurier w cenie badania dostarczy do Ciebie zestaw do samodzielnego pobrania i odbierze go po zamówieniu na stronie.
- Do wyniku badania otrzymasz pisemne zalecenia lekarskie oraz dietetyczne, a przy pozytywnym rezultacie – dodatkowo przykładowe menu bezglutenowe.
- Badanie jest bezbolesne, wykonywane z wymazu z policzka (taka próbka ma większą stabilność niż próbka krwi).
- Badanie objęte jest gwarancją próbki – każda próbka która trafi do badania jest objęta gwarancją co oznacza, że gdyby wymaz okazał się „niewystarczający” kolejny zestaw otrzymają Państwo bezpłatnie.
.
Może zainteresuje Cię również:
Źródła:
[1] J. Gajewska, J. Ambroszkiewicz, K. Hozyasz, Zaburzenia procesu kościotworzenia i resorpcji kości u 25-letniego mężczyzny z zaniedbaną celiakią, „Wiadomości Lekarskie” 2005, LVIII, 5–6.
[2] B. Iwańczak, E. Krzesiek, F. Iwańczak, Osteoporoza i osteopenia u dzieci i młodzieży – przyczyny, diagnostyka i leczenie, „Advances in Clinical and Experimental Medicine” 2004, 13, 1.