Testy DNA — najczęściej zadawane pytania
Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania o testy genetyczne w kierunku celiakii. Jeśli nie znajdziesz tu wszystkich odpowiedzi skontaktuj się z nami — nasi konsultanci dostępni są pod telefonem 7 dni w tygodniu i chętnie odpowiedzą na Twoje pytania.
Aby wykonać test DNA w kierunku celiakii nie jest wymagane żadne skierowanie. Test może zlecić osoba pełnoletnia.
Test genetyczny jednoznacznie i z całkowitą pewnością potwierdza występowanie genów HLA-DQ2/DQ8 lub wyklucza ich obecność.
Są to geny odpowiedzialne ca celiakię i 90–95% osób chorych posiada gen DQ2, 5–10% DQ8. Jeżeli u chorego występują objawy charakterystyczne dla celiakii oraz testy serologiczne wykażą obecność przeciwciał swoistych dla tej choroby, wówczas obecność genów HLA-DQ2/DQ8 wskazuje na celiakię. Około 1% chorych jednak nie posiada genów HLA-DQ2/DQ8. Należy pamiętać, że żadne z dostępnych badań na celiakię nie jest w stanie zdiagnozować jej samodzielnie, badania uzupełniają się, a test genetyczny może w niektórych przypadkach zastąpić biopsję, od której jest bezpieczniejszy i bardziej czuły.
Test genetyczny wystarczy wykonać raz w życiu. Nasze geny nie zmieniają się w ciągu życia i wynik testu będzie tak sam przez całe życie.
Wynik testu dostępny jest w ciągu 15 dni roboczych od momentu, gdy próbki dotrą fizycznie do laboratorium. Bardzo rzadko zdarza się, że czas oczekiwania wydłuży się gdy trzeba będzie pobrać kolejną próbkę, ze względu na złe pobranie lub ich zapleśnienie wymazów.
Test na celiakię kosztuje 297 zł. W cenę wliczona jest przesyłka zestawu Pocztą Polską (również do paczkomatu, skrytki pocztowej, poste restante). Zobacz cennik»
Wynik badania genetycznego jednoznacznie potwierdza bądź wyklucza występowanie haplotypów HLA-DQ2 i HLA-DQ8 kojarzonych z celiakią. W przypadku braku występowania tych haplotypów prawdopodobieństwo celiakii jest graniczące z zerem. Stwierdzenie ich obecności może świadczbyć o zwiększonej predyspozycji w kierunku wystąpienia tej choroby. Czytaj więcej»
Badanie wykonywane jest metodą genotypowania SNP charakterystycznych dla określonych haplotypów HLA związanych z celiakią.
.