Jak prawidłowo pobrać próbki
Próbki w postaci wymazów z policzka można łatwo pobrać w domu za pomocą specjalnego zestawu. Nie jest do tego wymagana specjalistyczna wiedza, a pobranie jest bezbolesne i nieinwazyjne dzięki czemu samodzielnie można pobrać próbki również od dzieci.
.
Przygotuj się
Dwie godziny przed pobraniem próbek:
Nie jedz i nie pij. Możesz pić jedynie czystą wodę,
Nie pal papierosów,
Nie żuj gumy.
Pozwoli to uniknąć zanieczyszczenia DNA np. resztkami jedzenia, które mogłyby utrudnić a nawet uniemożliwić analizę materiału genetycznego badanej osoby.
.
Przeczytaj uważnie instrukcję
Stosuj się do zaleceń zawartych w instrukcji dołączonej do zestawu. Znajdziesz w niej informacje, jak przygotować się do pobrania wymazów oraz jak krok po kroku pobrać próbki.
.
.
Pobierz wymazy
Wyciągnij jedną wymazówkę z opakowania. Trzymaj ją zawsze za długi koniec — nigdy za bawełnianą główkę! Pocieraj główką wewnętrzną stronę policzka 10 razy. Wykonuj długie posuwiste ruchy. Następnie pobierz tak samo wymaz z drugiego policzka za pomocą drugiej wymazówki.
Uwaga: pobranie samej śliny nie jest wystarczające — znajduje się w niej zbyt mało komórek nabłonka. Nie śliń wymazówki, żeby nie była za bardzo mokra.
Opisz próbki
Wymazówki włóż z powrotem do opakowania, z którego zostały wyjęte. Opisz próbki danymi osoby, od której zostały pobrane. Wymazy powinny zostać pobrane na obydwie wymazówki. Jeśli jednak pobierzesz tylko na jedną, nie odsyłaj do nas czystej wymazówki..
.
.
.
.
.
Wypełnij formularz zlecenia
Uzupełnij dane osoby zlecającej badanie oraz osoby badanej. Pamiętaj o podaniu numeru kontaktowego jeśli będziesz chciał otrzymać jakiekolwiek informacje o badaniu drogą telefoniczną. Nie udzielamy żadnych informacji inaczej niż na zasadzie kontaktu zwrotnego wskazanego w formularzu zlecenia. Określ też, jak chcesz otrzymać wynik — czy tylko pocztą, czy też telefonicznie i mailem..
Odeślij próbki do nas
Próbki wraz z formularzem zlecenia włóż do koperty zwrotnej dołączonej do zestawu i odeślij pocztą.
Przechowywanie i transport próbek»
..
Częste pytania
Ryzyko nieprawidłowego pobrania próbki jest minimalne. Jeśli jednak tak się stanie, dajemy Ci gwarancję na ponowne bezpłatne pobranie wymazu i jego analizę.
Wynik testu dostępny jest w ciągu 7 dni roboczych od momentu, gdy próbki dotrą fizycznie do laboratorium. Bardzo rzadko zdarza się, że czas oczekiwania wydłuży się gdy trzeba będzie pobrać kolejną próbkę, ze względu na złe pobranie lub ich zapleśnienie wymazów.
Test genetyczny jednoznacznie i z całkowitą pewnością potwierdza występowanie genów HLA-DQ2/DQ8 lub wyklucza ich obecność.
Są to geny odpowiedzialne za celiakię i 90–95% osób chorych posiada gen DQ2, a gen DQ8 posiada 5–10% chorych. Jeżeli u pacjenta występują objawy charakterystyczne dla celiakii oraz testy serologiczne wykażą obecność przeciwciał swoistych dla tej choroby, wówczas obecność genów HLA-DQ2/DQ8 wskazuje na celiakię.
Około 1% chorych jednak nie posiada genów HLA-DQ2/DQ8. Należy pamiętać, że żadne z dostępnych badań na celiakię (testy genetyczne, testy serologiczne i biopsja jelita cienkiego) nie jest w stanie zdiagnozować jej samodzielnie. Badania te uzupełniają się, a test genetycy może w niektórych przypadkach zastąpić biopsję, od której jest bezpieczniejszy i bardziej czuły.
Wynik badania genetycznego jednoznacznie potwierdza bądź wyklucza występowanie haplotypów HLA-DQ2 i HLA-DQ8 kojarzonych z celiakią. W przypadku braku występowania tych haplotypów prawdopodobieństwo celiakii jest graniczące z zerem. Stwierdzenie ich obecności może świadczbyć o zwiększonej predyspozycji w kierunku wystąpienia tej choroby. Czytaj więcej»
Pobrany materiał najlepiej przechowywać w suchym i ciemnym miejscu, w temperaturze pokojowej. Powinien być zabezpieczony przed działaniem promieniowania UV. Każda próbka musi zostać podpisana. W przypadku pobierania wymazu należy pamiętać, że wymazówki nie mogą mieć styczności z jakąkolwiek inną osobą niż badana, a także kontaktu z niesterylną powierzchnią. Wymazy bardzo dobrze zachowują właściwości DNA dlatego nie ma potrzeby pilnego transportu próbek do laboratorium. Zalecamy jednak, by materiał dostarczyć do laboratorium w ciągu kilku dni. Zazwyczaj kilkudniowy transport nie dyskwalifikuje próbek do badania. Zbyt długie przechowywanie próbek w ciepłej temperaturze np. latem może doprowadzić do namnożenia mikroorganizmów, które utrudnią lub uniemożliwią dokonanie analizy. Nie należy przesyłać próbek, które już zapleśniały, gdyż nie nadają się one do analizy. Jeśli w laboratorium zostanie zauważona pleśń, zgłosimy konieczność ponownego pobrania próbki.
.
Jeśli masz wątpliwości, możesz pobrać próbki w placówce medycznej
Współpracujemy z prawie 200 punktami pobrań i usługa pobrania próbek dostępna jest na terenie całej Polski. Skontaktuj się z nami aby umówić wizytę. Wizyty umawiamy szybko, zapewniamy miłą i profesjonalną obsługę. Zobacz więcej »
.