Komunia święta dla bezglutenowca
Na celiakię choruje ok. 400 000 osób w Polsce. Co ważne, obecnie 60% nowo rozpoznawanych przypadków tej choroby dotyczy osób dorosłych [1]. Wciąż mała liczba celiaków zdaje sobie jednak sprawę, że bezglutenowa może być… również Komunia święta! Dzięki działaniom Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej już od 2009 roku osoby chore mogą przyjmować bezpieczną dla swojego zdrowia hostię.
Komunia święta dla bezglutenowca w każdej parafii w Polsce
W nocie w sprawie udzielania Komunii św. chorym na celiakię z 2009 roku czytamy:
Sekretariat Konferencji Episkopatu Polski informuje, że 347. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski, obradujące w Warszawie w dniu 11 marca 2009 r. zmieniło decyzję 327. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski z 30 kwietnia 2004 r. dotyczące udzielania Komunii św. osobom chorym na celiakię. Dotąd osoby te mogły przyjmować Komunię św. pod postacią wina, obecnie mogą ją przyjmować pod postacią hostii niskoglutenowych wypieczonych zgodnie ze wskazaniami Kongregacji Nauki Wiary [2].
Hostie niskoglutenowe… Czyli?
To tak naprawdę komunikanty, które zawierają poniżej 20 ppm (20 mg/kg) glutenu – czyli tyle, ile wszystkie spożywcze produkty bezglutenowe z logo „przekreślonego kłosa”. Nazwa „niskoglutenowe” została wykorzystana z powodu wymogów prawa kanonicznego.
Warto pamiętać, że tradycyjny opłatek zawiera zbyt dużą ilość glutenu, by jego spożywanie przez osoby z celiakią było bezpieczne.
Komunia święta dla bezglutenowca – krok po kroku
Najlepiej udać się do swojego proboszcza i porozmawiać z nim o chęci przyjmowania niskoglutenowej Komunii św. Warto na początek dopytać, czy w parafii obecne są inne osoby będące na diecie bezglutenowej i czy hostie niskoglutenowe zamawia ksiądz, czy może niezbędne jest samodzielne ich dostarczenie.
Dobrze również ustalić, czy komunikanty będą obecne w tabernakulum (rozwiązanie stosowane najczęściej wtedy, gdy bezglutenowców w parafii jest więcej). Jeśli tak, nie będzie konieczności zgłaszania się do księdza przed każdą mszą. Być może zostanie ustalony system, np. osoby z celiakią przystępują do komunii na początku lub na końcu. W takim przypadku hostie bez glutenu znajdują się w osobnym kielichu, a ksiądz przed ich podaniem opłukuje ręce z ewentualnych okruszków glutenowego komunikantu.
Chcąc przystąpić do komunii poza własną parafią, warto zabrać ze sobą pudełko ze swoimi hostiami, a przed mszą udać się do zakrystii z prośbą o Komunię niskoglutenową.
A co z Pierwszą Komunią Świętą?
Aby umożliwić dziecku z celiakią uczestnictwo w tym ważnym wydarzeniu duchowym, warto zadbać o przekazanie księdzu informacji o chorobie odpowiednio wcześnie. Być może w społeczności kościelnej obecni są już inni bezglutenowcy i hostie niskoglutenowe są dostępne w kościele? Jeśli nie, dobrze ustalić z księdzem sposób ich dostarczenia i później podania dziecku podczas mszy.
Dzięki temu dziecko będzie mogło bezpiecznie przystąpić do I Komunii Świętej, unikając problemów zdrowotnych i wykluczenia wśród rówieśników.
Warto zadbać o swoje zdrowie – również w tym aspekcie
Wiele osób wciąż decyduje się na przyjmowanie tradycyjnej hostii. Niektórzy z niewiedzy, inni ze wstydu czy z powodu odczuwanego dyskomfortu związanego z koniecznością „innego traktowania” w kościele.
Warto jednak skorzystać z możliwości odpowiedniej dla swojego zdrowia i stać się przykładem dla innych osób z celiakią – tym bardziej, że chorzy na celiakię spotykają się z dużą życzliwością i zrozumieniem ze strony księży.
Źródła:
[1] D. Satora, K. Bochen, A. Prystupa, J. Pietraszek-Mamcarz, J. Mosiewicz, J. Schabowski, Celiakia – choroba nie tylko dziecięca, „Family Medicine & Primary Care Review” 2011, 13, 1, s. 91.
[2] http://www.kkbids.episkopat.pl/uploaded/a58/Anamnesis58-3b%20str.41.pdf